Dnes jsem si pro vás připravila první díl nového seriálu o vztazích s lidmi, kteří trpí nějakou z poruch osobnosti. Je přirozené, že bychom chtěli ve svém životě potkat člověka, který se k nám bude perfektně hodit a vztah s ním bude přinejmenším skvělý jen s občasnými přeháňkami. Co když se ale zamilujeme do někoho, o kom jsme si mysleli, že skvělý je, ale vztah s ním se postupně mění v bojiště a my netušíme čím to je.
Cílem nynější minisérie je popsat poruchy osobnosti tak, aby partneři dokázali pochopit, čím si jejich protějšky prochází. Možná toto pochopení pomůže zlepšit jejich vzájemný vztah. V dnešním díle si představíme histrionskou poruchu osobnosti.
Typickým znakem této poruchy je egocentrizmus, nápadnost v chování a ve vztahu k druhým lidem. Jak poznám, že žiju s osobou, která má tímto způsobem narušenou osobnost?
Charakteristické jsou tyto projevy:
- · teatrálnost a dramatičnost v chování,
- · povrchní citové prožívání,
- · výkyvy nálad,
- · neustála nespokojenost,
- · potřeba neustále pozitivní zpětné vazby od okolí na svou osobu,
- · sebestřednost,
- · potřebují být neustále středem pozornosti,
- · chovají se sexuálně provokujícím způsobem,
- · snadná ovlivnitelnost,
- · sklony k přehánění,
- · sklony k manipulaci, vyžadují okamžité splnění svých přání
- · sklony ke konfabulaci, vymýšlení neuvěřitelných historek, ve kterých hrají hlavní roli.
Jaký je vztah s touto osobou?
Jednoduše řečeno problematický. Bývají nestabilní, plné napětí a konfliktů. Na pořadu dne bývají často bouřlivé scény, výčitky. Osoba s histrionskou poruchou osobnosti neváhá manipulovat se svým protějškem pomocí demonstrativního suicidálního jednání. Pokud je partner neustále neujišťuje o jejich výjimečnosti, reagují zlostí. Partneři často hodnotí své protějšky jako sobecké, bezohledné a nespolehlivé, labilní. Tyto vztahy bývají často pouze povrchní. Osoby s histrionskou poruchou osobnosti nejsou totiž schopní k navazování hlubších vztahů.
Pokud již delší dobu pozorujete, že váš vztah je nápadně podobný tomu, který je popsaný v tomto článku a máte pocit, že váš partner má hodně společného s osobou popisovanou výše, obraťte se na odborníka. Psycholog je tou osobou, která vám pomůže zorientovat se v situaci, ve které jste se ocitli. Během partnerské terapie se můžete naučit, jak ve vztahu fungovat tak, aby obě strany byly spokojené.
Pokud vás zajímá, jak se můžete v naší poradně Mojra.cz objednat, naleznete videonávod pod tímto odkazem VIDEO: Jak se objednat k psychologovi.
Připojte se do diskuze.
Zadéjte Váš kometář.
Histrionska osobnost se dedi, roste s clovekem od detstvi, nebo se muze objevit po nejakem soku jako umrti, nehoda apod? Poznala jsem muze, ktery se mi zacal dvorit a je presne takovy do posledniho punticku. A hlavni otazka, u tech lzivych historek apod, vi o tom, ze? Jako ze lze. Jeden priklad z mnoha... Pokousel se pry kvuli mne spachat sebevrazdu a kdyz jsem se ho ptala jak se do nemocnice dostal nedokazal odpovedet zamlouval ba tusi, ze jsem si to nekde mohla zjistita podobne situace. Zacalo to tim, ze rozhadal cely muj pracovni tym pomluvami, aby mi zbyl jen on. A posledni dotaz, muze takovy clovek v tomto stavu mit dva tituly? Nebo tato ,,nemoc,, ho mohla zasahnout po te? Je mi ho lito, nevim zda se s tim leci, nerekla jsem mu to, ze to vim... Moc dekuji za odpoved
Dobrý den, na tyto otázky vám může odpovědět některý z našich psychologů. Je však potřeba si objednat konzultaci, buďto hovorovou, nebo emailem. Záleží na vás, jaká forma vám více vyhovuje. Objednat konzultaci si můžete zde: https://mojra.cz/objednavka Psycholog vám pomůže se v celé situaci zorientovat. Vhodného psychologa vám rádi doporučíme, stačí napsat do chatu v pravém dolním rohu stránky. Tým poradny Mojra.cz