Jak často chodit k psychologovi?

https://www.blog.mojra.cz/post/306

Na psychologa já nemám čas! Přesně tak zní jeden z nejčastějších důvodů, proč lidé váhají s návštěvou psychologa. Někdy se jedná o výmluvu, jindy je důvod trochu jiný. Jak často chodit k psychologovi? Mnozí vlastně nemají představu, kolik času by týdně či měsíčně měli s psychologem strávit a proto se bojí, že se jim pravidelné konzultace s psychologem do jejich nabitého diáře zkrátka nevejdou.

Jak to tedy je? V jakém časovém intervalu by měly konzultace s psychologem ideálně být? A kdo o tom vlastně rozhoduje? Pojďme si všechny tyto otázky zodpovědět v dnešním článku.



Jak často chodit k psychologovi?

 

Poměrně jednoduchá otázka, na kterou se ale jasná odpověď nehledá úplně snadno. Proč? Každý jsme jiný, řešíme jiný problém, za kterým se skrývají různé životní příběhy. Každý z nás potřebuje jiný čas na to, aby dokázal vše zpracovat.



Nejčastěji se můžeme setkat s tím, že lidé navštěvují svého psychologa pravidelně jednou týdně, případně jednou za čtrnáct dní. Konzultace obvykle trvá okolo hodiny.


Mezi jednotlivými sezeními máte čas na přemýšlení a podnikání kroků a změn, na kterých jste se s psychologem domluvili.


Běh na dlouhou trať


Někdy je ale situace opravdu hodně náročná a naléhavá a klient se proto s psychologem setkává častěji, klidně několikrát během jednoho týdne. Frekvence sezení se pak postupně snižuje.


Vše je vždy o domluvě mezi vámi a vaším psychologem.


Netrvá to už moc dlouho?

Docházím k psychologovi už půl roku a pořád cítím, že ho potřebuju. Není to už nějak dlouho?


Není. Pokud sami cítíte, že psychologa i nadále potřebujete a konzultace s ním jsou pro vás stále důležité, v terapii pokračujte.  Psycholog bohužel není kouzelník a nemá magickou hůlku, díky které by i ty nejzávažnější problémy vyřešil během jednoho sezení. Jak dlouho tedy trvá psychoterapie? Často je to opravdu běh na dlouhou trať a může proto trvat klidně i několik let.



Jednou a dost?


Může stačit jenom jedna návštěva psychologa? V některých případech ano. Podíváme se teď na dva nejčastější případy, kdy lidé navštíví psychologa pouze jednou.


Hotovo, vyřešeno

Někdy to prostě opravdu stačí. Měli jste možnost své starosti s někým probrat, dostali jste názor od někoho nezúčastněného a posbírali jste odborné rady. Ulevilo se vám a zdá se, že se všechno zase k lepšímu obrací.



Hledání toho pravého psychologa

Hele, mně přijde, že mi to stejně vůbec nepomohlo a ten psycholog mi byl nesympatický…


Jenže někdy lidé navštíví psychologa jen jednou a dále v konzultacích nepokračují z toho důvodu, že jim psycholog nějakým způsobem nesedl. Ano, i to se může stát. Najít toho pravého psychologa může chvíli trvat a rozhodně na tom není nic špatného. Vždyť potřebujete najít někoho, ke komu budete mít důvěru, budete se mu chtít svěřit a otevřít svoje nejhlubší pocity.


Je to podobné, jako když hledáte novou kadeřnici nebo třeba restauraci. Když nejste po první návštěvě spokojení, jdete příště jinam. Zkoušíte, hledáte. Rozhodně pro vás první nezdar neznamená, že už si nikdy nepůjdete upravit vlasy nebo se najíst do restaurace. Podobně by tomu mělo být i při hledání psychologa.



Podívejte se, jak najít dobrého psychologa!


Tak jsem zase zpátky


Všechno se zdálo být v pořádku a najednou přišla další rána a jste znova tam, kde jste byli. Psychologa už jste skoro rok nepotřebovali a teď přemýšlíte, jestli se k němu můžete objednat znovu, po tak dlouhé době.


Ano, určitě  můžete! V životě každého z nás se pořád něco děje a všechno se průběžně mění. I když se už vám společně s psychologem povedlo vyřešit vaše staré problémy, neznamená to, že nemáte právo na nové.


Lidé se k psychologovi často vracejí po delší pauze. Rozhodně to není žádné osobní selhání. Někdy se znovu otevře už uzavřené téma, jindy vstoupí do života zase nové starosti.


Poznáte, kdy potřebujete pomoc psychologa?


Mojra.cz: Volné termíny každý den


Jak už jsme psali v úvodu článku, každý jsme jiný a řešíme různé starosti. Pro každého je tak ideální frekvence sezení s psychologem odlišná. Jenže v současné době jsou čekací lhůty u psychologů opravdu extrémně dlouhé, a tak ačkoli cítíte, že byste potřebovali další konzultaci hned za týden, dostanete k dispozici termín třeba až za tři týdny...



V naší poradně jsme se to rozhodli změnit.



Nabízíme volné termíny každý den, dokonce i o víkendech a o svátcích. Konzultace mohou probíhat telefonicky, emailem nebo prostřednictvím aplikace Skype či WhatsApp. V současné době je Vám k dispozici 16 zkušených psychologů. Věříme, že mezi nimi najdete toho pravého pro vás. 









Právě jste četli článek: Jak často chodit k psychologovi?

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné články



Když tradice léčí: Velikonoce jako příležitost k psychické obnově

Když tradice léčí: Velikonoce jako příležitost k psychické obnově

Autor: psychologická poradna | Tradice a psychika| tipy psychologa | Jak prožít Velikonoce v klidu a bez stresu?  Poslechněte si článek jako audio: Váš prohlížeč nepodporuje přehrávání zvuku. Velikonoce jsou víc než jen ozdobená vejce, pomlázka nebo prodloužený víkend. Jsou to svátky, které v sobě spojují hluboký symbolický význam, návrat přírody k životu – a také velmi silnou psychologickou rovinu. V kontextu péče o duševní ...

Pokračovat ve čtení

Jak funguje mozek během spánku a proč je spánek zásadní pro duševní zdraví?

Jak funguje mozek během spánku a proč je spánek zásadní pro duševní zdraví?

Autor: psychologická poradna | Spánek | tipy psychologa | Proč je pro nás spánek tak důležitý?  Poslechněte si článek jako audio: Váš prohlížeč nepodporuje přehrávání zvuku. „Spánek je pro člověka totéž co natahování pro hodinky.“ (Arthur Schopenhauer)Slovo spánek pro většinu z nás znamená chvíli odpočinku a relaxace v pohodlí postele. Není žádným tajemstvím, že dobrý a kvalitní spánek je velmi prospěšný pro naše z...

Pokračovat ve čtení

BLUE MONDAY: Jak zvládnout nejdepresivnější den v roce?

BLUE MONDAY: Jak zvládnout nejdepresivnější den v roce?

Autor: psychologická poradna | Blue monday | tipy psychologa | Jak zvládnout nejdepresivnější den v roce  Poslechněte si článek jako audio: Váš prohlížeč nepodporuje přehrávání zvuku. Máme tady leden. Starý rok jsme nechali za sebou, nový je před námi. Pomalu se otřepáváme z vánoční nostalgie a začínáme hodnotit, a to nejen stav svého bankovního konta, ale také uvažujeme nad tím, co jsme v loňském roce (ne)zv...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat