Máme tady leden. Starý rok jsme nechali za sebou, nový je před námi. Pomalu se otřepáváme z vánoční nostalgie a začínáme hodnotit, a to nejen stav svého bankovního konta, ale také uvažujeme nad tím, co jsme v loňském roce (ne)zvládli, zamýšlíme se nad budoucností, zvažujeme možnosti. Často pak všechny tyto úvahy vedou k depresím, které podle teorie jednoho anglického psychologa vyústí třetí pondělí v lednu, které je označováno za tzv. Blue Monday. Jak tato teorie vznikla a jak se můžeme „modrému pondělku“ bránit?
Blue Monday – co to je?
Blue Monday je v současnosti spíše fenoménem doby než podloženým vědeckým termínem. Jeho vznik můžeme datovat do roku 2005, kdy anglický psycholog Cliff Arnall na základě určitého vzorce vypočítal, že třetí lednové pondělí je nejdepresivnějším dnem roku. Později se sám Arnall přiznal, že tato jeho teorie byla smyšlená, a šlo pouze o marketingový tah, který učinil ve spolupráci s jednou cestovní agenturou, aby zvýšili prodej dovolených v zimním období. Paradoxně je dnes Arnall zakladatelem hnutí #StopBlueMonday, které chce modré pondělky vymýtit. Otázkou zůstává, zda tato iniciativa není opět pouze marketingovým trikem.
Nicméně, vezmeme-li to kolem a
kolem, není Arnallova teorie zase až tak neopodstatněná. Zimní měsíce jsou
odpradávna spojovány s depresemi a když přičteme další faktory je
pochopitelné, proč se modrý pondělek tak rozšířil.
Co se v lednu podepisuje na našem psychickém rozpoložení?
- Nedostatek financí (ztenčený rodinný rozpočet po vánočních
nákupech, půjčky na dárky apod.)
- Špatné počasí, nedostatek slunečných dnů
- Krátké dny, brzy se stmívá
- Nedodržení novoročních předsevzetí, deziluze
- Nejistá budoucnost (přemýšlení nad prací, změna/ztráta
povolání, partnerské problémy aj.)
- Vzdálená vidina dovolené
- Fenomén pondělku jako
nejméně oblíbeného dne v týdnu
Jak bojovat proti depresím (nejen) na Blue Monday?
Sezónní deprese k zimě tak nějak patří, jsou však jen přechodným obdobím, které dříve, či později odezní. Existuje několik možností, jak jim můžeme předcházet, nebo je alespoň zmírnit. Základem je dostatek spánku a pohybu. Procházka na čerstvém vzduchu prospěje nejen vašemu tělu, ale i psychice – vyčistíte si hlavu. Šero a špatné počasí nám na náladě také nepřidá. Proti nepřízni počasí bojovat nemůžeme, proti nedostatku světla ano. Stačí málo – sednout si doma nebo v práci blíže k oknu. A v neposlední řadě si můžeme zvednout náladu něčím příjemným – poslechem oblíbené hudby, tancem, komediálním filmem, hrou apod.
Pokud se však všechny vaše snahy o překonání zimní deprese minou účinkem, je namístě vyhledat pomoc odborníka. Zejména v případě, kdy špatná nálada trvá déle než tři týdny, nemáte energii, máte problémy se spánkem, nechutenstvím, soustředěním, nevěříte si apod. V takovémto případě se totiž nemusí jednat o sezónní depresi, ale můžete se potýkat s dlouhodobými depresivními stavy, které bez pomoci psychologa nevyřešíte. I zde platí, že čím dříve začnete své problémy řešit, tím větší je pravděpodobnost úspěchu. A to nejen v souvislosti s Blue Monday.
Připojte se do diskuze.
Zadéjte Váš kometář.