Nežijeme spolu, ale vedle sebe

https://www.blog.mojra.cz/post/176

Soužití muže a ženy, které se více než partnerskému vztahu podobá přátelství není problémem pouze dlouhodobých vztahů, ale může vás zastihnout, respektive zaskočit kdykoliv. Takto nefunkční partnerství má dokonce své označení – přežitý vztah. V podstatě začnete stagnovat, nikam s partnerem nesměřujete, nemáte společné plány jak krátkodobé, tak do budoucna. Nemusí to být o tom, že by se mezi vámi vytratila láska, partneři se na jednu stranu mohou velmi milovat, na druhou však neumí žít společně.


Když jiskra pohasíná…


Fungující vztah je založen na mnoha aspektech, jedním z nich je rovnováha. Každý člověk má své vlastní potřeby a je nutné je skloubit s partnerovými, najít mezi nimi rovnováhu, která bude vám oběma vyhovovat, vyjít si vstříc. Kromě toho je nutné na vztahu pracovat, posouvat ho dále. Což se v některých případech jednoduše nedaří a z partnera se stane spíše spolubydlící. Samozřejmě důvodů může být několik – narození dítěte, odchod dětí z domova, absence společných zájmů, neschopnost slevit z vlastních požadavků a přizpůsobit se nové situaci, splnění životních snů, honba za kariérou, zanedbaná komunikace, chybějící intimita ve vztahu a mnoho dalšího.


Proč páry setrvávají v nefunkčním vztahu?


Odpověď není nijak složitá, jednoduše se bojí. Mají strach, že zůstanou sami, ztratí finanční jistotu, obávají se také reakcí rodiny a přátel. Toto však nejsou podstatné důvody, kvůli kterým byste měli přežitý vztah udržovat. Jestliže žijete v takovémto vztahu, máte pouze dvě možnosti. Buďto se jej pokusíte zachránit (ovšem musí chtít i partner), nebo jej ukončíte a štěstí budete hledat v náručí někoho jiného. Bohužel praxe je mnohdy taková, že partneři už jsou natolik zvyklí na život vedle sebe, že se o změnu ani nepokusí. A to je samozřejmě chyba.


Jak zachránit vyhaslý vztah?


Ujasněte si, co od vztahu chcete

Vy i partner si sepište „požadavky“, které by měly být splněny, aby vás vztah uspokojoval. V první řadě si však pořádně rozmyslete, zda ve vztahu chcete opravdu zůstat, nebo ne. Následně společně jednotlivé body vašeho a partnerova seznamu projděte a hledejte kompromisy. Vztah vás musí naplňovat oba dva, jinak všechny pokusy o jeho záchranu přijdou vniveč.


Udržujte dynamiku

Fungující vztah nikdy neustrne na místě, je potřeba na něm neustále pracovat, odstranit stereotyp. Zkuste s partnerem vymýšlet nové společné aktivity, plánujte (dovolenou, rekonstrukci, nové bydlení, rodinu apod.), pracujte na vzájemném naplňování potřeb.  


Mluvte spolu 

Pilířem vztahu je komunikace, která se dnes bohužel omezuje na neosobní „rozhovory“ prostřednictvím textových zpráv a emailů. Moderní technika nám sice na jednu stranu život dosti zjednodušila, na druhou si vybírá daň na osobních a partnerských vztazích. Zkuste si s partnerem alespoň 10 minut denně opravdu od srdce popovídat, naslouchat si.


Obnovte intimitu ve vztahu

Nejčastěji se intimita ze vztahu vytrácí s příchodem dítěte, případně jen tak vyšumí po několika letech soužití. A to je špatně. Sex ke vztahu patří, bez intimity se vztah neobejde.


Vyhledejte pomoc odborníka

Jestliže se vztah snažíte stůj, co stůj zachránit, ale nedaří se vám to, zkuste se obrátit na psychologa, vztahovou/partnerskou poradnu… Nezaujatý pohled na vaši situaci vám může otevřít oči, s pomocí terapeuta odhalíte pravou příčinu vašich partnerských problémů, objevíte nové možnosti řešení apod. 











Právě jste četli článek: Nežijeme spolu, ale vedle sebe

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné články



Ženy a alkohol: Od společenské konzumace k závislosti

Ženy a alkohol: Od společenské konzumace k závislosti

Autor: psychologická poradna | Závislost žen na alkoholu | Jak pomoci alkoholičce| Podpora pro ženy s alkoholovou závislostí Alkohol můžeme považovat stále za drogu číslo jedna. O závislosti na alkoholu se mluví podle mého názoru stále velmi málo. Dopady alkoholu na lidské zdraví jsou nesrovnatelně horší než u jiných závislostí. Alkoholismus můžeme zařadit na třetí místo mezi příčky úmrtí, hned po kardiovaskulárních a onkologických onemocněn...

Pokračovat ve čtení

MOJRA: Naše cesta 2015-2024

MOJRA: Naše cesta 2015-2024

Od nápadu k prosperující online poradně V roce 2015 se v hlavách psycholožky PhDr. Michaely Miechové a softwarového architekta Rostislava Hudečka zrodil nápad. Chtěli zpřístupnit psychologickou pomoc co nejširšímu publiku a zbavit ji bariér v podobě dlouhých objednacích lhůt a nutnosti fyzické přítomnosti u psychologa. Tak se zrodila myšlenka online psychologické poradny MOJRA. Cesta k úspěchu ale nebyla jednoduchá. První roky znamenaly překonávání ...

Pokračovat ve čtení

Jak objednat dítě k psychologovi?

Jak objednat dítě k psychologovi?

Návštěva psychologa je velice citlivé téma. Zejména v případě dětí se nad vším snáší mnoho otazníků. Je potřeba jít s dítětem k psychologovi? Kdy bychom jako rodiče neměli návštěvu psychologa odkládat? Jaké máme možnosti? Není na to naše dítě ještě moc malé?.... Pojďme se tomu podívat na zoubek. Mnoho rodičů neví, jaký je rozdíl mezi psychologem a psychiatrem, takže mi dovolte krátce toto objasnit. Zatímco PSYCHIATR je lékař, který d...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat