Ticho ve vztahu aneb když partner odmítá komunikovat

https://www.blog.mojra.cz/post/129

Nejen z pohledu psychologie je komunikace základem každého fungujícího vztahu. Jen pokud s partnerem mluvíme, můžeme se dozvědět vše o jeho problémech, potřebách a přáních. Nejeden pár však řeší vážné problémy s komunikací a my se v dnešním článku podíváme na to, proč tomu tak je a jak se naučit ve vztahu komunikovat.


Proč partner (muž) raději mlčí?


Jsou situace, kdy je pro partnera snazší se stáhnout do ústraní, neprojevuje žádné emoce a zarytě mlčí. Popravdě řečeno, ženy mají sklony někdy mluvit až přespříliš, respektive vést dlouhé monology, aniž by partnera připustily ke slovu. A pak zde máme ty případy, kdy muž nemluví z nějakého pro něj vážného důvodu.


Jaké jsou tedy nejčastější příčiny mužské mlčenlivosti?


Příliš silná partnerka. Odpradávna muži považují ženy za slabší pohlaví. Na jednu stranu touží po tom, aby měla jejich přítelkyně silnou osobnost, na druhou stranu se pak dominantní ženy zaleknou. A proto mlčí – nemají odvahu se své partnerce postavit, nechtějí projevit slabost, protože cítí, že je ohrožena jejich pozice alfa samce.


Neumí vyjádřit své pocity slovy. Muži nejsou všeobecně sdílní, co se jejich pocitů týče. Podle názorů mnoha psychologů za to může jejich strach ze strachu. Nechtějí si přiznat, že trpí nějakou slabostí, proto se o těchto věcech s nikým nebaví, obzvlášť ne s partnerkou. Někdy staví do opozice mlčení agresi, protože vztek nepovažují za projev slabosti.


Vyhýbají se nevěcným rozhovorům. Pokud partner vidí, že vás něco trápí, má většinou strach se vás na to zeptat z jednoho prostého důvodu – bojí se, že svou výřečností sklouznete k jinému tématu, které nebude s podstatou věci nijak souviset a rozhovor se změní na váš nekonečný monolog. Proto, pokud máte nějaký problém a partner v tomto ohledu mlčí, neznamená to, že by se o vás nezajímal.


Něco skrývá. Tento důvod asi napadne v souvislosti s mlčením partnera nejednu ženu. Samozřejmě, důvodem k tomu, že partner odmítá komunikovat může být obava z odhalení nějakého tajemství, často však jde spíše o banální problém. Muži mají totiž v případě, kdy něco úmyslně zastírají, tendenci naopak mluvit až přespříliš, většinou o nepodstatných tématech.


Nenaučil se komunikovat. Mluvit nás učí od dětství rodiče, ovšem umění komunikovat získáváme až v průběhu času, respektive v dospělosti. Mnohým však komunikační schopnosti chybí a neví, kde a jak je získat.


Strach projevit se z dětství. Jsou případy, kdy mají poruchy komunikace kořeny v dětství. Může za to většinou přísná výchova rodičů, neustálé okřikování či výsměch. Toto vše v nás zanechá negativní pocity, které se projevují strachem z toho, že řekneme něco nevhodného, směšného či nesprávného.


Proč je pro vztah důležitá komunikace?


Máme teď namysli opravdovou komunikaci, nejen běžné a každodenní mluvení o ničem. Každá komunikace ve vztahu by měla mít svá pravidla a měla by směřovat k vyřešení problémů, sdělení potřeb apod. Jen díky správné komunikaci bude váš vztah opravdu kvalitní, dozvíte se mnoho o svém partnerovi, budete více otevření, zbavíte se veškerých obav a vybudujete si s partnerem vzájemný respekt. Je dokázáno, že ve vztazích, kde chybí komunikace dochází častěji k odcizení partnerů, nevěře, hádkám a krizím, což může vést k rozchodu/rozvodu.


Jaká jsou pravidla komunikace?

Tak jako vše ostatní i rozhovor s partnerem by měl mít určité zásady. Jen tak povede debata k oboustranně přijatelnému kompromisu. Čemu při komunikaci věnovat pozornost?


Kdy a kde.

Určitě volte pro dialog vhodnou dobu a místo. Rozhodně nepovedete plnohodnotný rozhovor v době, kdy je jeden z vás unavený po náročném dni v práci, nebo před dětmi, rodiči, ve společnosti apod.


Připravte se.

Dejte si dohromady své myšlenky, ujasněte si, co přesně od partnera požadujete a následně mu předložte konkrétní návrhy.


Zapisujte si.

Zejména u dlouhých rozhovorů si dělejte poznámky, abyste na nic nezapomněli a mohli na vše reagovat.


Nechte mluvit i partnera.

Při debatě má každý účastník právo hovořit zhruba stejnou dobu, aby mohl vyjádřit své pocity, sdělit své názory apod.


Respektujte partnerův názor.

Ne vždy se ihned shodnete na řešení. Pokud s názorem partnera nesouhlasíte, neberte si nic osobně a snažte se najít kompromis.


Důležitá je zpětná vazba.

Jen tak dáte partnerovi najevo, že jej opravdu posloucháte. Zkuste popsat jeho pohled na věc svými slovy, abyste si ověřili, že vše opravdu chápete tak, jak to myslel.


Dohodněte se a výsledek zapište.

Směřujte debatu k tomu, abyste uzavřeli oboustranně výhodný kompromis. Budoucím neshodám se vyhnete, pokud si vše sepíšete na papír, nikdo z vás se tak nebude moci vymlouvat, že něco ve vaší dohodě bylo či nebylo.





Prvním krokem je vždy zjištění pravé příčiny, proč s vámi partner odmítá komunikovat. Přílišná nebo úplná absence komunikace je v mnoha případech důvodem k rozchodu. Jestliže chcete vztah zachránit, je potřeba zapracovat nejen na změně partnerovy mlčenlivosti, ale také na sobě. Zkuste to nejprve sami s dodržením výše uvedených pravidel komunikace. A pokud ani toto nepomůže, obraťte se na odborníka z oblasti partnerských vztahů. Psycholog nezaujatě zhodnotí váš problém a navrhne možná řešení. 










Právě jste četli článek: Ticho ve vztahu aneb když partner odmítá komunikovat

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné články



MOJRA: Naše cesta 2015-2024

MOJRA: Naše cesta 2015-2024

Od nápadu k prosperující online poradně V roce 2015 se v hlavách psycholožky PhDr. Michaely Miechové a softwarového architekta Rostislava Hudečka zrodil nápad. Chtěli zpřístupnit psychologickou pomoc co nejširšímu publiku a zbavit ji bariér v podobě dlouhých objednacích lhůt a nutnosti fyzické přítomnosti u psychologa. Tak se zrodila myšlenka online psychologické poradny MOJRA. Cesta k úspěchu ale nebyla jednoduchá. První roky znamenaly překonávání ...

Pokračovat ve čtení

Nebojte se dětského psychologa! Pomůže vašemu dítěti i vám

Nebojte se dětského psychologa! Pomůže vašemu dítěti i vám

Děti se mohou potýkat s různými problémy, ať už jsou to obtíže ve škole, změny v chování, deprese, úzkosti, strach, nebo jen nejistota v nových situacích. Mnoho rodičů se obává vyhledat pomoc dětského psychologa. Strach z neznámého, stigmatizace a mýty o psychologické péči brání rodičům v tom, aby pomohli svému dítěti i sobě samým. Co dětský psycholog dělá? Dětský psycholog se zaměřuje na péči o duševní zdraví dětí...

Pokračovat ve čtení

Co dělat, když dítě nechce chodit do školy?

Co dělat, když dítě nechce chodit do školy?

Článek obsahuje: rada odborníka, komentář a diskuze s psychologem.  Každé dítě se někdy chce ulít ze školy, aby se vyhnulo testu, zkoušení, nebo se mu prostě jen nechce ráno brzo vstávat. Vzpomeňme si na svá školní léta, také jsme to na své rodiče několikrát zkoušeli a vymýšleli si různé důvody, které nám v návštěvě školy brání. Pokud vás dítě přemlouvá, abyste jej nechali sem tam doma, není to nic alarmují...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat