Gaslighting: domácí násilí, které není vidět

https://www.blog.mojra.cz/post/416

 Poslechněte si článek jako audio:



Domácí násilí není jen o modřinách, zlomeninách a fyzických zraněních. Naopak se fyzické napadení často objevuje až v pokročilých fázích vztahu s agresorem. Neměli bychom ale podceňovat ani zranění na duši, které nám může takový toxický vztah způsobit. Gaslighting je forma domácího násilí, kdy se námi pachatel snaží psychicky manipulovat a zasít do nás pochybnosti o nějaké události. Čím je tlak větší, tím více začínáme zpochybňovat svou paměť a vnímání reality.


Tohle děláš špatně, jsi hrozná, stalo se to kvůli tobě

Prvotní známkou toho, že jste sedli na lep inteligentnímu manipulátorovi, je pocit hlubokých pochybností o sobě samé, svých schopnostech a kompetencích. Nedůvěřujete paměti a vzpomínkám, protože se vám zdá, že vše mohlo být vlastně jinak. Máte pocit, že nemůžete věřit ani vlastním smyslům, tomu co jste viděla nebo slyšela, protože dotyčný je schopný vše otočit proti vám.


Ptáte se, podle jakých vět a slov něco takového poznat? Odpověď je jednoduchá, jestliže se poznáte v následujícím monologu, zřejmě zažíváte gaslighting.


Neustále mi říká, že něco dělám špatně, že jsem hrozná, doma neuklidím a mám všude špínu. Kdybych měla spočítat, kolikrát jsem od něho slyšela, že jsem tlustá, ošklivá a jak nejsem schopná udělat něco pořádně, nejspíš bych se ani nedopočítala. Situace zašla až tak daleko, že mi vyčetl, že náš syn si rozbil koleno kvůli mně, i když se mu to stalo na fotbalovém kroužku. Pořád říká, že jsem někam zapomněla jít, něco zapomněla udělat, že jsem zapomněla něco koupit, i když já jsem přesvědčená, že ne. Dokonce mě poslal na vyšetření do Alzheimer centra…


Syndrom vařené žáby

Psychická manipulace, stejně jako všechny formy domácího násilí, se rozvíjí postupně. Je tak velmi těžké ji odhalit. Někdy se můžeme v souvislosti s tímto tématem setkat s pojmem „syndrom vařené žáby“. Jedná se o to, že pokud vhodíme žábu do vroucí vody, zákonitě vyskočí. Pokud ale budeme vodu kolem ní zahřívat postupně, nevšimne si, že je voda příliš horká a uvaří se. S manipulací je to obdobně. Začíná nenápadně a plíživě a je náročné ji rozpoznat. A než se nadějeme, jsme až po uši v toxickém vztahu, který nás dusí.


Na začátku se přitom stačí „jen“ zamilovat a mít v sobě zaseté semínko pochybnosti o sobě samé. Stačí maličkost, nemilá vzpomínka na to, že se vám ve škole smáli za to, že máte nějaké to kilo navíc. A i když dnes víte, že je vaše váha přiměřená vašemu věku, stačí, aby váš partner pronesl zdánlivě neškodnou větu o tom, jestli si nechcete dát k obědu raději něco lehčího. I to může být první náznak problému. Tím spíš, pokud to u takové poznámky neskončí.


Situace eskaluje, možná vás manipulátor posílá do nedalekého fit centra, vychvaluje postavu kolemjdoucích žen. A vy stojíte před zrcadlem a říkáte si, že má přeci jen pravdu a myslí to s vámi dobře. Než se nadějete, se vším souhlasíte a myslíte si, že je váš partner vlastně chudák a snaží se vám pomoct. Tak to ale rozhodně není!


Braňte se!

Pokud máte podezření, že i vy ještě obětí gaslightingu, přinášíme vám pár užitečných rad, jak se proti této manipulaci bránit:

  • Poznámky nebo deník – Nejjednodušší cestou, jak se bránit tomu, že se situace stala, tak jak říkáte, je, že si ji zapíšete. Máte v ruce hmatatelný důkaz o tom, že jste na nic nezapomněla nebo snad neposlouchala. Navíc vám může posloužit jako zpětná vazba o manipulativním chování vašeho partnera.
  • Svěřte se kamarádkám – Zapojení třetí strany je důležitým krokem. Můžete si tak ověřit výroky a chování vašeho protějšku. Ptejte se, jestli se jim takové chování zdá běžné a přiměřené. Konkretizujte a zjistěte, jestli i ony mají pocit, že jste tlustá nebo snad máte doma nepořádek.
  • Neomlouvejte se – Pokud jste si jistá, že pravda je na vaší straně, nezabředávejte do dalšího obhajování. Zkrátka ukončete debatu s tím, že se situace odehrála jinak. Vyhnete se tak zbytečné diskuzi a komentářům, které jsou kolikrát bezpředmětné.
  • Začněte u sebe – Jednoduše se mějte ráda. Člověka, který je se sebou spokojen, je jen velmi těžké jakkoliv ovlivnit a zmanipulovat.

 

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné články



Když tradice léčí: Velikonoce jako příležitost k psychické obnově

Když tradice léčí: Velikonoce jako příležitost k psychické obnově

Autor: psychologická poradna | Tradice a psychika| tipy psychologa | Jak prožít Velikonoce v klidu a bez stresu?  Poslechněte si článek jako audio: Váš prohlížeč nepodporuje přehrávání zvuku. Velikonoce jsou víc než jen ozdobená vejce, pomlázka nebo prodloužený víkend. Jsou to svátky, které v sobě spojují hluboký symbolický význam, návrat přírody k životu – a také velmi silnou psychologickou rovinu. V kontextu péče o duševní ...

Pokračovat ve čtení

Jak funguje mozek během spánku a proč je spánek zásadní pro duševní zdraví?

Jak funguje mozek během spánku a proč je spánek zásadní pro duševní zdraví?

Autor: psychologická poradna | Spánek | tipy psychologa | Proč je pro nás spánek tak důležitý?  Poslechněte si článek jako audio: Váš prohlížeč nepodporuje přehrávání zvuku. „Spánek je pro člověka totéž co natahování pro hodinky.“ (Arthur Schopenhauer)Slovo spánek pro většinu z nás znamená chvíli odpočinku a relaxace v pohodlí postele. Není žádným tajemstvím, že dobrý a kvalitní spánek je velmi prospěšný pro naše z...

Pokračovat ve čtení

Prevence duševního zdraví: Jak začít pečovat o svou mysl

Prevence duševního zdraví: Jak začít pečovat o svou mysl

Autor: Psychologická poradna | prevence duševního zdraví Mojra a RBP | tipy psychologa  Poslechněte si článek jako audio: Váš prohlížeč nepodporuje přehrávání zvuku. Představte si svou mysl jako zahradu. Jak byste se o ni starali, aby kvetla a prosperovala? Zalévali byste květiny, otrhávali plevel, hnojili, když je potřeba. Pokud byste tyto kroky zanedbali, zahrada by zarostla a bylo by těžké ji opět obnovit.  Prevence duševního ...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat