Jak najít ukrajinsky mluvícího psychologa v Česku (a okolí)?

https://www.blog.mojra.cz/post/399

álka na Ukrajině nás několik posledních týdnů nenechává klidnými. S vývojem válečného konfliktu se značně proměňuje i společnost. Zprvu všechny zasáhla velká míra solidarity, pořádaly se různé humanitární i peněžní sbírky. Poté přišla první vlna uprchlíků, bylo potřeba zajistit ubytování, stravu a další pomoc. Nyní se společnost snaží především o to, aby uprchlíkům co nejvíce usnadnila začlenění se do českého systému. Ať už je to formou různých pracovních příležitostí, asistenty pro ukrajinské děti na školách apod.


Všichni pociťujeme strach a úzkost. Jsme z celé situace frustrovaní a chceme, aby to co nejdříve skončilo. A co teprve ti, kteří v podstatě uprchli z první linie. Byli svědky ničení, zabíjení, museli opustit své domovy, místo, kde vyrůstali, pracovali, kde mají rodinu. Ženy se s dětmi vydaly na dlouhou cestu do bezpečí, bez manžela, který musel zůstat a bránit svou vlast. Bez jistoty, že se budou mít kam vrátit. Často bez financí, jen s tím, co si stihli sbalit do batohu, igelitky…

 

Zděšení, strach nebo smutek jsou akutní reakcí na stres a jedná se o automatické fyziologické reakce, které by měly do několika hodin od traumatizující události odeznít. Často se však v různých podobách vrací a mohou se rozvinout až v posttraumatický syndrom.

 

Problémy mnoha tváří

Válka nejenže vyvolá mnoho psychických problémů, ale umocňuje také ty stávající. Ti, kteří řešili různé životní zvraty, potíže, problémy a krize, jsou najednou v cizí zemi bez svého stávajícího terapeuta. Nemají se na koho obrátit, neví, komu říct o pomoc. Potřebují terapii, ale čelí jazykové bariéře. A tak se mohou deprese, úzkosti, panické ataky a další negativní pocity jen prohlubovat. Nemusí jít ale jen o depresivní ladění, vezměme si například člověka, který dlouhodobě pracuje na svém sebevědomí, osobním růstu, zpracovává různé zážitky z minulosti, traumata, nízké sebevědomí a v podstatě cokoli jiného. Veškerá tahle dlouhodobá práce na sobě sama může přijít vniveč, pokud se terapie přeruší.


O tom, jaké dopady může mít útěk před válkou na psychiku člověka, v podstatě ani nemusíme psát. Je to obrovské trauma s mnoha následky. Opět jsou to deprese, nejistota, strach o blízké, o budoucnost. A to nejen u dospělých, ale co teprve u dětí?


Děti jsou vytrženy ze svého domova, často ani neví, co se přesně děje, proč musí opustit svůj pokojíček, své kamarády, svého tatínka, dědečka nebo třeba staršího sourozence? Některé děti odjíždí pryč se sousedy, tetami apod., protože jejich maminky musí zůstat doma a postarat se např. o staré rodiče, nemocné členy domácnosti… Představme si dítě, jak pokojně spí v pokojíčku, najednou ho probudí výbuchy někde v dálce, rodiče začnou pobíhat po domě, ve spěchu balí nutné věci, tahají dítě z postele, dovolí si mu vzít jen jednu z mnoha hraček, pak začnou utíkat, jedou na nádraží nebo autem na hranice… Nebo dítě, které se muselo nějakou dobu schovávat někde v metru na nafukovací matraci, než bylo bezpečné z města odejít do bezpečí. Toto by nikdo neměl zažít, natož malé dítě. To by si mělo hrát ve školce, na zahradě nebo na dětském hřišti s kamarády, ne se skrývat před nálety. Dětská duše je křehká a takový „zážitek“ na ní zanechá trvalé a hluboké šrámy. Je potřeba najít na tyto bolesti lék, najít někoho, kdo pomůže dítěti prožité trauma překonat, zpracovat jej. Ale to je opravdu těžké ve chvíli, kdy dítě vůbec nerozumí tomu, co mu psycholog říká v řeči, kterou do té doby snad ani neslyšelo. Sice se říká, že děti jsou jako houby a cizí řeč se naučí velice rychle, ale přece jen vyjádřit své obavy se i dospělému daří lépe v rodném jazyce…

 

Mohlo by vás zajímat:  Jaký význam má v terapii PSYCHOLOG PRO CIZINCE?


Psycholog s ukrajinštinou v Česku?

Mít psychologa, který by s vámi hovořil v rodném jazyce je k nezaplacení. Jak ho ale najít v cizí zemi? Ať už je to Česko, Slovensko, Polsko… Můžete se obrátit na různé organizace, které vám s hledáním pomohou, kde si ale počkáte celkem dlouho na termín konzultace. A jak víme, problémy nesnesou odklad a je potřeba je řešit co nejdříve. Třeba už do hodiny.


Že to zní hezky… Ale?...  Věřte, že v naší online psychologické poradně MOJRA žádná „ALE“ nejsou. V první řadě je to proto, že v našem týmu máme psychology, kteří hovoří různými jazyky, mj. také ukrajinsky.  Dalším plusem naší poradny je to, že fungujeme online přes volně dostupné aplikace. Tudíž je pomoc klientům dostupná odkudkoliv a kdykoliv, ráno, odpoledne i večer - 7 dní v týdnu i ve státní svátek. A právě online řešení zaručuje rychlou dostupnost psychologické pomoci, jelikož naši psychologové nemusí nikam dojíždět a ani vy nemusíte nikam do ordinace cestovat, můžete mít konzultaci reálně do hodiny od provedení objednávky.

A jak to celé funguje? V objednávkovém formuláři si zvolíte datum a čas konzultace, způsob konzultace (Skype, telefon, WhatsApp, Viber…), vepíšete kontakt na vás a do poznámky můžete stručně popsat váš problém. Poté kliknete na „pokračovat“. V dalším kroku objednávky zvolíte způsob platby, vyplníte registrační údaje, udělíte souhlasy, odškrtněte pole „nejsem robot“ a objednávku odešlete. Pokud zvolíte platbu kartou, budete přesměrováni na platební bránu, pokud budete hradit převodem, přijde vám email s údaji k platbě. Pak už jen stačí čekat ve zvoleném termínu na to, až se s vámi psycholog spojí. 


Nepotřebuji pomoc, ale chci pomoci


Válečný konflikt se nedotýká přímo jen Ukrajinců samotných, ale zasáhne psychiku všech. Nikdo z nás není k tomuto dění lhostejný, ať už patříme pouze k nezúčastněným přihlížejícím, nebo máme na Ukrajině známé, rodinu, přátele. Každý chceme nějak pomoci, nabízíme ubytování, organizujeme a přispíváme do humanitárních sbírek, pomáháme se začleněním do české společnosti. Kromě materiální pomoci je však potřeba nezapomenout také na psychickou podporu. Někdy postačí nabídnuté rámě, o které se mohou lidé opřít. Jindy na to sami nestačíme.


Ať už máte známého, zaměstnance nebo rodinného příslušníka, který řeší situaci na Ukrajině, protože tam má rodinu a neví, co s nimi bude, nebo chcete pomoci některému z uprchlíků zpracovat prožité trauma, jsou vhodným prostředkem dárkové poukazy MOJRA.

 

Jak to funguje?

Jednoduše si vyberete některý z našich dárkových poukazů, ten objednáte a uhradíte. Poukaz vám poté bude doručen v elektronické formě na email. Stačí jej vytisknout, nebo přeposlat tomu, pro koho je určen. Platnost dárkového poukazu je 4 měsíce – kdykoli v tomto období jej může dotyčná osoba uplatnit.


Objednávka konzultace s dárkovým poukazem je jednoduchá:

  • Na dárkovém poukazu je uvedeno o jakou formu konzultace se jedná (email, hovorová, balíček konzultací)
  • V menu zvolte „objednat se“
  • Vyberte způsob konzultace
  • Na konci objednávky vyberte jako způsob úhrady „balíčky mojra.cz“
  • V sekci „Kupóny a dárkové poukazy“ vložte do pole „Kód dárkového poukazu/zvýhodněného balíčku“ váš vygenerovaný kód dárkového poukazu. Cena konzultace bude 0,- Kč/Euro
  • Následně dokončete objednávku





Právě jste četli článek: Jak najít ukrajinsky mluvícího psychologa v Česku (a okolí)?

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné články



Když tradice léčí: Velikonoce jako příležitost k psychické obnově

Když tradice léčí: Velikonoce jako příležitost k psychické obnově

Autor: psychologická poradna | Tradice a psychika| tipy psychologa | Jak prožít Velikonoce v klidu a bez stresu?  Poslechněte si článek jako audio: Váš prohlížeč nepodporuje přehrávání zvuku. Velikonoce jsou víc než jen ozdobená vejce, pomlázka nebo prodloužený víkend. Jsou to svátky, které v sobě spojují hluboký symbolický význam, návrat přírody k životu – a také velmi silnou psychologickou rovinu. V kontextu péče o duševní ...

Pokračovat ve čtení

Duše na dlani: Mojráček aneb Malí hrdinové si zaslouží velké příběhy

Duše na dlani: Mojráček aneb Malí hrdinové si zaslouží velké příběhy

Autor: Psychologická poradna | PODCAST | rozhovor | Mojráček: časopis pro děti a rodičePodcast, který otevírá svět psychologie, je dostupný na všech vašich oblíbených platformách: YouTube Spotify Apple Podcast České Podcasty PodBean Podívat se na video: ...

Pokračovat ve čtení

Jak funguje mozek během spánku a proč je spánek zásadní pro duševní zdraví?

Jak funguje mozek během spánku a proč je spánek zásadní pro duševní zdraví?

Autor: psychologická poradna | Spánek | tipy psychologa | Proč je pro nás spánek tak důležitý?  Poslechněte si článek jako audio: Váš prohlížeč nepodporuje přehrávání zvuku. „Spánek je pro člověka totéž co natahování pro hodinky.“ (Arthur Schopenhauer)Slovo spánek pro většinu z nás znamená chvíli odpočinku a relaxace v pohodlí postele. Není žádným tajemstvím, že dobrý a kvalitní spánek je velmi prospěšný pro naše z...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat