Loutkové děti aneb děti s Angelmanovým syndromem

https://www.blog.mojra.cz/post/394

Angelmanův syndrom, znám také jako syndrom šťastného dítěte patři mezi velice vzácná vrozená genetická onemocnění. Vzniká již v raném vývoji plodu a bohužel dosud nemáme žádné prostředky k jeho vyléčení. Jedná se o poruchu způsobenou poškozením patnáctého chromozomu, který dítěti předá matka. Dochází přitom ke ztrátě velmi velkého úseku daného chromozomu. Syndrom poprvé popsal anglický pediatr Harry Angelman, podle něhož také nese svůj název.

 


Proč loutkové děti?

Angelman si během své dlouholeté praxe povšiml několika dětí, u kterých se projevovaly shodné příznaky. Byly malé a hubené, často také málomluvné nebo nemluvily vůbec. Pohybovaly se trhaně a strnule, takže to vypadalo, jako kdyby byly uvázané na provázku. Všechny také shodně trpěly vážnou mentální retardací a zároveň se nadměrně smály. Z tohoto důvodu se v minulosti syndromu říkávalo Happy puppet neboli Šťastná loutka. V současnosti se v české terminologii také užívá pojmenování syndrom šťastného dítěte.


Na novorozenci nic nepoznáte

Jak jsme zmiňovali výše, porucha je genetického původu a vzniká v raném vývoji plodu. Paradoxně se ale novorozenci s tímto syndrom nijak výrazně neliší od zdravých dětí. Jedinými ukazateli po narození mohou být menší obvod hlavičky, ploché záhlaví nebo problémy s krmením. Později však dochází k pozvolnému zpomalení růstu a psychomotorického vývoje, takže se miminka nezačnou plazit ani brblat mezi 6-12 měsícem života. Samotná diagnóza bývá stanovena od 3 do 7 let věku, kdy začínají být odlišnosti od ostatních dětí už velmi patrné. Během života tyto děti dosáhnou úrovně maximálně tříletého dítěte a nejsou schopny vést samostatný život.



Příznaky rychle a přehledně

Mezi nejčastější příznaky tohoto syndromu patří:

  • Koordinační problémy a problémy s rovnováhou 
  • Neschopnost mluvit nebo málo rozvinutá řeč
  • Strnulá chůze
  • Problémy s pozorností
  • Časté záchvaty smíchu a šťastný výraz v obličeji
  • Těžká mentální retardace 
  • Problémy se spánkovým cyklem
  • Epilepsie, hypotonie, mikrocefalie a jiná přidružená onemocnění

 


Diagnostika a léčba

Angelmanův syndrom lze odhalit pomocí analýzy DNA z krve. U nás se tyto testy provádí již od roku 1997, prozatím však pouze v Praze a Olomouci. I kvůli nedostatku testovacích center bývá tento syndrom u dětí často chybně diagnostikován. Nejčastěji ho lékaři zaměňují s dětskou mozkovou obrnou nebo autismem. Zjistit se dá také pomocí odběru plodové vody. Vyšetření však musí být cíleně zaměřeno na tento typ onemocnění.


Jak píšeme v začátcích článku, syndrom šťastného dítěte je v současné době neléčitelný. Některé příznaky lze sice zmírnit nebo potlačit, ale komplexní onemocnění vyléčit nelze. Léčba může zahrnovat jak užívání odpovídajících léků, tak fyzikální či psychologickou terapii. V případě, že dotyčný trpí ještě jiným přidruženým onemocněním, lze uvažovat také o chirurgickém zákroku, který by odstranil alespoň tyto obtíže. Jelikož děti s tímto syndromem komunikují především neverbálně, je dobré soustředit se na komunikaci pomocí gestikulace, znakování nebo prostřednictvím obrázků.






Právě jste četli článek: Loutkové děti aneb děti s Angelmanovým syndromem

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné články



Mezigenerační komunikace: Jak překlenout rozdíly a budovat silné vztahy mezi generacemi

Mezigenerační komunikace: Jak překlenout rozdíly a budovat silné vztahy mezi generacemi

Autor: psychologická poradna | Rodina a mezigenerační komunikace | Jak zlepšit mezigenerační komunikaci?„Fenomén „mezigenerační komunikace“ nabírá v současné době na důležitosti, protože se nejen na pracovištích, v rodinách a ve společnosti setkávají generace, které mají odlišné zkušenosti a názory na svět.“ V mezigenerační komunikaci je klíčem schopnost porozumět rozdílům, které se naskýtají, a najít způsoby, jak vytvořit mosty mezi...

Pokračovat ve čtení

Když se dětská agrese vymkne kontrole: Příčiny, varovné signály a prevence agresivního chování ve škole

Když se dětská agrese vymkne kontrole: Příčiny, varovné signály a prevence agresivního chování ve škole

Autor: Psychologická poradna | příčiny a prevence dětské agrese | tipy psychologa pro rodiče a učitele | zvládání agrese u dětíAgrese ve školním prostředí může mít závažné důsledky pro všechny zúčastněné – děti, rodiče i učitele. Může narušit nejen výuku, ale i psychické zdraví dětí a celkovou atmosféru školy. Jak rozpoznat varovné signály agresivního chování, co může být jeho příčinou a jak se mu efektivně vyhnout? Tento článek se ...

Pokračovat ve čtení

Jak najít rovnováhu: Škola, koníčky a volný čas

Jak najít rovnováhu: Škola, koníčky a volný čas

Autor: psychologická poradna | Rady pro rodiče a studenty | Tipy na lepší organizaci času pro rodiče a studentyVyvažování času mezi školními povinnostmi, koníčky a odpočinkem představuje jednu z největších výzev, kterým studenti čelí. Zatímco školní úspěch je nepochybně důležitý, stejně významný je i osobní rozvoj, zdraví a spokojenost studenta. V dnešním rychle se měnícím světě je schopnost efektivně řídit svůj čas a najít rovnováhu mezi...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat