Mojráček: Jak pracovat se strachem u dětí?

https://www.blog.mojra.cz/post/358

Autor: Psychologická poradna| Jak pracovat se strachem u dětí? Jaké jsou techniky pro překonání strachu? Jak k dětem přistupovat?


„Maminko? Maminkooo!“ volal jednou v noci Mojráček ze svého pokojíčku. Maminka k němu rychle přiběhla a ptala se, co se stalo. Mojráček jí řekl, že měl škaredý sen, že se bojí a nemůže usnout. A tak mu rodiče dovolili protentokrát spinkat v jejich posteli. Jenže ani druhý den se Mojráčkovi nespalo lépe, vždy přišel celý vystrašený za rodiči do ložnice. A po několika dnech už nechtěl jít do svého pokojíčku vůbec.

 

Rodiče si mysleli, že se možná jen bojí usínat sám, i když s tím předtím neměl žádný problém. A tak mu tatínek slíbil, že ho půjde uložit, přečte mu pohádku a bude u něj sedět tak dlouho, než Mojráček usne. Ani to nepomohlo. Mojráček sice usnul ve svém pokoji, ale uprostřed noci se vzbudil a s pláčem a celý vyděšený zase přišel za rodiči. Mamince a tatínkovi už bylo jasné, že nejde jen o chvilkový Mojráčkův rozmar, ale že se za tím bude skrývat něco víc.

 

Ráno u snídaně se Mojráčka zeptali, čeho se to vlastně večer bojí. Jestli se mu zdají špatné sny, nebo je za tím něco jiného? Mojráček o tom nejprve nechtěl moc mluvit, ale nakonec ho maminka přesvědčila. „Víš, maminko,“ řekl Mojráček nesměle, „ten první večer, když jsem tě volal, jsem se probudil z divného snu a pak jsem viděl, jak se u mého stolu něco pohnulo. Maminko, já jsem viděl bubáka!“ Maminka s tatínkem se Mojráčkovi snažili vysvětlit, že bubáci neexistují, že to byl nejspíš jen stín, ale Mojráček si to nedal vymluvit. Bubáka se opravdu moc bál a spát sám ve svém pokojíčku už nechtěl.

 

Rodiče si celý den lámali hlavu tím, jak Mojráčkovi pomoci, aby se nebál. Pak tatínka napadlo, že pomoci jim může jen oblíbený Mojráčkův superhrdina. „Mojráčku,“ řekl tatínek k večeru, „dostal jsem nápad! Už vím, jak bubáka z pokojíku vyženeme.“ Mojráček o tom trochu pochyboval, ale nechal se tatínkem přesvědčit. Posbírali s tatínkem všechny postavičky superhrdiny a rozestavili je po celém pokojíčku. Největší figurku dali na stůl, kde Mojráček tenkrát viděl bubáka. A plyšového superhrdinu si vzal Mojráček sebou do postele. „Vidíš, Mojráčku?“ řekl tatínek, „teď už se tu bubák neukáže. A i kdyby, tak tě tvůj superhrdina lehce ochrání, má přece ty nejlepší super schopnosti na světě.“ Pak přečetl Mojráčkovi ještě pohádku na dobrou noc a odešel z jeho pokojíčku.

 

Tu noc spali všichni klidně a spokojeně až do rána ve své posteli. Mojráček pak ráno zvesela vyprávěl rodičům, že se tentokrát vůbec nebál, protože věděl, že ho jeho superhrdina před bubákem ochrání. A tak to pokračovalo i další večery, Mojráček vždy rozmístil figurky superhrdiny po pokojíčku a už ho žádný bubák nikdy nevyděsil.


 

TIPY PRO RODIČE:

 

  • Pokud jste se i vy v dětství často báli, vzpomeňte si, co vám pomohlo. Mohlo by to pomoci i vašemu dítěti.

  • Oceňte dítě pokaždé, když se mu podaří některý z jeho strachů překonat. Povzbuzujte ho a připomínejte minulé úspěchy.

  • Pomoci překonat strach může nějaký talisman, oblíbená hračka (ideálně postavička superhrdiny). Pokud žádného oblíbeného hrdinu dítě nemá, improvizujte a např. vytvořte vlastního bojovníka s bubáky. Povídejte si s dítětem, jaké by měl mít tento bojovník schopnosti, čím může bubáka přemoci. Nebojte se jich vytvořit více a rozmístit po pokojíku. Dítě by také mělo mít jednoho „bojovníka“, kterého si bude moci brát sebou na cesty, nebo všude tam, kde bude samo a nejisté.

  • Buďte dítěti oporou, mějte pochopení, nebagatelizujte jeho strach. Postupně pak přenášejte více zodpovědnosti na dítě.

 

 

Text vznikl ve spolupráci s Mgr. et Mgr. Veronikou Pavliskovou, psycholožkou online poradny MOJRA


Psycholog Online

BA. Irfan Darcan

Párová terapie

Nejbližší termíny: 19.09.2024

Párová terapie

Nejbližší termíny: 20.09.2024

Psycholog Online

Mgr. Michaela Parma

Párová terapie

Nejbližší termíny: 20.09.2024





Časopis pro děti Mojráček si můžete přečíst nejen online, ale také v tištěné podobě. 

Právě jste četli článek: Jak pracovat se strachem u dětí

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné články



Když se dětská agrese vymkne kontrole: Příčiny, varovné signály a prevence agresivního chování ve škole

Když se dětská agrese vymkne kontrole: Příčiny, varovné signály a prevence agresivního chování ve škole

Autor: Psychologická poradna | příčiny a prevence dětské agrese | tipy psychologa pro rodiče a učitele | zvládání agrese u dětíAgrese ve školním prostředí může mít závažné důsledky pro všechny zúčastněné – děti, rodiče i učitele. Může narušit nejen výuku, ale i psychické zdraví dětí a celkovou atmosféru školy. Jak rozpoznat varovné signály agresivního chování, co může být jeho příčinou a jak se mu efektivně vyhnout? Tento článek se ...

Pokračovat ve čtení

Vliv technologií na naše duševní zdraví

Vliv technologií na naše duševní zdraví

Autor: psychologická poradna | Jak technologie ovlivňují naši psychiku a duševní zdraví?Žijeme v době, kdy se technologie v posledních desetiletích staly nedílnou součástí našich životů, a proto je důležité věnovat pozornost jejich vlivu na naše duševní zdraví. Ačkoli nám moderní technologie přinášejí nesčetné množství výhod, jako je jednodušší přístup k informacím, možnost neustálého spojení s blízkými nebo zvýšení efektivity práce, je...

Pokračovat ve čtení

Jak najít rovnováhu: Škola, koníčky a volný čas

Jak najít rovnováhu: Škola, koníčky a volný čas

Autor: psychologická poradna | Rady pro rodiče a studenty | Tipy na lepší organizaci času pro rodiče a studentyVyvažování času mezi školními povinnostmi, koníčky a odpočinkem představuje jednu z největších výzev, kterým studenti čelí. Zatímco školní úspěch je nepochybně důležitý, stejně významný je i osobní rozvoj, zdraví a spokojenost studenta. V dnešním rychle se měnícím světě je schopnost efektivně řídit svůj čas a najít rovnováhu mezi...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat