Mojráček: Kdy začít dávat dětem kapesné?

https://www.blog.mojra.cz/post/625

Autor: Psychologická poradna| Kdy začít dávat dětem kapesné a v jaké výši? Jak nastavit kapesné u sourozenců? 




Mojráčkova sestřenice Alice před časem začala dostávat kapesné, tak jako Mojráček. Hned se mu s tím šla pochválit, protože si připadala opravdu dospěle. Ukazovala mu, kolik peněz dostala a plánovala si, co si za ně koupí. Za chvíli se z pokojíku začal ozývat křik a Mojráčkova maminka běžela nahoru podívat se, co se tam děje. Alice křičela na Mojráčka, že není fér, že dostává méně než on, Mojráček zase křičel na Alici, že fér není jen to, že ona dostává víc, než co dostával v jejím věku on. Maminka jen vrtěla hlavou a nevěděla, co si s dětmi počít. Nakonec se Alice i Mojráček urazili a přísahali, že už jeden na druhého nikdy nepromluví ani slovo. Mojráčkova maminka z toho byla moc smutná, nechtěla však zatím volat tetě Matyldě, aby jí o všem řekla.


Večer si o všem promluvila s tatínkem a domluvili se, že musí s dětmi vše probrat. „Ještě jim nic neříkej,“ prosil tatínek maminku, „počkáme měsíc, jestli se to uklidní. Já budu každý den zapisovat všechny útraty, které děti mají, aby viděly, kolik měsíčně utratí.“ A jak tatínek řekl, tak udělal. Zapsal útratu, když se po cestě z tréninku s Mojráčkem stavili na večeři do Mc´Donaldu. Maminka zapsala nákupy s Alicí, na kterých si koupila nové boty a tričko. Zapsali útratu za společný výlet a spoustu dalších věcí.


Ani po měsíci se děti nepřestaly dohadovat. A tak si s nimi Mojráčkovi rodiče sedli a ukázali jim seznam toho, co se utratilo. Mojráček a Alice jen kroutili hlavou, vůbec nevěděli, kolik měsíčně stojí pár věcí. „Víte,“ řekla Mojráčkova maminka, „každý z vás dostává takové kapesné, které je pro něj vhodné. Mojráčku, když ty jsi byl ve věku Alice, všechno bylo o něco levnější, proto má Alice teď o něco vyšší kapesné, než jsi měl tenkrát ty. Ale v podstatě si za něj může koupit jen to, co sis tehdy mohl koupit ty. A Alice, Mojráček je starší než ty, proto dostává vyšší kapesné. Takhle je to spravedlivé.“ Tatínek dal pak dětem ještě za úkol, aby si zapisovali, co vše si koupili sami, nebo co jim koupili Mojráčkovi rodiče, že oni si s maminkou také budou zapisovat, kolik sami utratili.


Po dalším měsíci si spolu všichni zase sedli a ukázali si své seznamy. Děti se divily, kolik věcí se jim koupilo, na kolika výletech byly a kolik to vše stálo. Pak jim ukázal svůj seznam tatínek, který si za ten měsíc koupil jen jedny nové kalhoty. A maminka, ta si nekoupila vůbec nic. Nakonec se přestaly děti o kapesném dohadovat. Maminka to pak vše zavolala tetě Matyldě, která byla moc ráda, že se to vše vyřešilo.


Tipy pro rodiče:

  • Kapesné je vhodné zavádět od 1. třídy.
  • Výše kapesného závisí na finančních možnostech rodičů, na věku dítěte a taky na tom, zda si dítě z něho musí něco pravidelně platit, nebo zda ho má pouze pro své potřeby.
  • Kapesné podporuje u dítěte finanční gramotnost, rozvíjí jeho schopnost plánovat a odložit uspokojení svých potřeb.
  • Již od školky je vhodné s dítětem hovořit o tom, že věci stojí peníze, a rodiče proto musí chodit do práce. Dítěti nastavujte hranice a limity, nekupujte mu vše, na co si vzpomene. Naučí se poznávat hodnotu věcí.
  • Kapesné je vhodné navyšovat s rostoucím věkem dítěte, vždy s ohledem na jeho dosavadní finanční hospodaření s penězi a finančními možnostmi rodičů.
  • Problém ohledně výše kapesného často nastává mezi sourozenci, mezi kterými je větší věkový rozdíl. Je na rodičích, aby dětem vysvětlili rozdíly v částkách, které dostávají, případně zvolili stejnou výši kapesného.
  • V případě většího věkového rozdílu (5 a více let) mezi sourozenci se jeví jako vhodnější zvolit rozdílnou výši kapesného a dát dětem možnost přivydělat si pomáháním v domácnosti (nad rámec jejich domácích povinností). Zde by však měla být stanovena stejná finanční odměna.



Text vznikl ve spolupráci s Mgr. et Mgr. Veronikou Pavliskovou, psycholožkou online poradny MOJRA













Právě jste četli článek: Mojráček, Alice a hádky o kapesné

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné články



Mojráček je závislý na počítačových hrách

Mojráček je závislý na počítačových hrách

Mojráčkovi rodiče si už delší dobu všímají, že Mojráček tráví čím dál více času na počítači a hraje hry. Ze začátku tomu nevěnovali moc pozornost, říkali si, že když je venku pořád škaredé počasí, Mojráček se jednoduše nudí. Jenže pak jednoho dne volala mamince Mojráčkova paní učitelka, že Mojráčkovi není dobře a stěžuje si na bolest břicha. Maminka si pro něj přijela a odvezla ho domů. Nevypadalo to na nic vážného, odpoledne už si...

Pokračovat ve čtení

Jak pomoci dětem během rozvodu?

Jak pomoci dětem během rozvodu?

Autor: psychologická poradna | Jak pomoci dětem během rozvodu? | Důležité rady pro rodiče „Rozvod je událost, která je náročná pro celou rodinu, obzvláště pro děti. Ty procházejí různými fázemi vyrovnávání se s těžkou situací, které jsou provázené různými emocemi.“ První fází během rozvodu bývá hněv a popírání situace. Děti se v této fázi přirozeně brání psychické bolesti různými způsoby. Často popírají realitu,...

Pokračovat ve čtení

Časopis Mojráček: Druhé vydání ZDARMA

Časopis Mojráček: Druhé vydání ZDARMA

Milí čtenáři, máme pro Vás skvělou zprávu! Po úspěšném prvním čísle našeho dětského časopisu MOJRÁČEK přichází další vydání, které Vám opět přináší spoustu příběhů, rad a inspirací.Co přináší druhé vydání MOJRÁČKA?·      Příběhy pro děti: Čtěte nové příběhy napsané dětskými psychology, které pobaví i poučí.·      Užitečné tipy pro rodiče: Naučte se nov...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat