Nebinární děti: jak je oslovovat?

https://www.blog.mojra.cz/post/421

Dle novodobých výzkumů se na zahraničních středních školách identifikují jako transgender nebo nebinární až 2 procenta dětí. Kolik je jich v Česku zatím nevíme, jelikož při sčítání lidu, nabízely kolonky pouze dvě možnosti: muž nebo žena. V dnešním článku si přiblížíme téma nebinárních dětí. Tedy dětí, které se neidentifikují ani jako chlapec, ani dívka.


Já jsem „eM“

Nebinárnímu dítěti je identifikace sebe sama jako muže nebo ženy jednoduše cizí. Kdyby si mohlo vybrat, nejraději by nezvolilo žádnou z těchto možností nebo se volně pohybovalo mezi oběma tak, jak se zrovna cítí. V rodném listu přitom ale mají uvedeno jméno, které na jednu z těchto kategorií jasně odkazuje. Proto tyto děti upřednostňují způsob oslovení pomocí prvního písmene jejich jména. Například pokud mají v občance uvedeno Monika nebo Martin, zkrátka chtějí, ať je jejich okolí oslovuje pouze „eM“.


Zrádná čeština

Je důležité říci, že nebinární nemají problém se svým tělem a netrpí v něm tak jako transgender lidé. Vnímají své tělo jako stejně dobré nebo špatné jako kterékoliv jiné. Zásadní rozdíl je spíše v sebepojetí a obecně vnímáním vlastní identity. Český jazyk není k nebinárním dětem příliš přívětivý, protože se jen těžko mohou zbavit rodových koncovek. Nejdůležitější je proto takovým dětem naslouchat. Některé upřednostní například oslovení ve středním rodě, tedy „já jsem udělalo“. Jiné mohou vyžadovat, aby se užívání mužského a ženského rodu střídalo.


Desatero pro zaskočeného rodiče

Právě se vám dítě svěřilo, že se cítí být nebinární nebo i s jinou okolností týkající se sexuality? Sdělit něco takového rodičům nebývá lehké, a proto vám přinášíme tipy, jak se s touto novinkou vypořádat a zároveň posílit vztah se svým dítětem. 


1. Rodinné přijetí je nejdůležitější - pokud dítě cítí podporu doma, je mnohem menší pravděpodobnost, že propadne depresím nebo rizikovému chování.

2. Dítě na prvním místě - nejprve vnímejte potřeby svého dítěte a až na druhém místě řešte, co jeho coming out znamená pro vás.

3. Nezlehčujte a nezpochybňujte situaci - vyhněte se větám typu: "To se určitě ještě změní", i když je vaše dítě mladé, neznamená to, že jeho pocity nejsou skutečné.

4. O vnoučata se nebojte - nemějte strach, že se z vás nikdy nestane babička nebo dědeček, v dnešní době se i tato situace dá poměrně snadno vyřešit. 

5. V klidu vše proberte - udělejte si na konverzaci na toto téma čas a prostor, ptejte se, ale nevyzvídejte, naslouchejte a budujte dobrý vztah s dítětem.

6. Zjistěte si informace - není snadné porozumět a empaticky vnímat druhé, pokud o daném tématu nic nevíme. Přečtěte si proto články na seriózních webech nebo vyhledejte osobu, která má s touto problematikou zkušenost.

7. Nechte si to pro sebe - v žádném případě tuto novinku nešiřte mezi další příbuzné, jen dítě má právo rozhodnout o tom, komu tuto skutečnost sdělí.

8. Sexualitu ani gender si dítě nevybírá - coming out rozhodně není známkou toho, že jste dítě špatně vychovali. Není proto nutné se vzájemně obviňovat, kdo kde udělal chybu. 

9. Víra není překážka - pokud je sexualita vašeho dítěte v rozporu s vaším náboženstvím, kontaktujte spolek LGBT spolek věřících LOGOS ČR. 

10. Podpůrné rodičovské skupiny - nebojte se zapojit do podpůrných rodičovských skupin, kde můžete sdílet své pocity i obavy a nikdo vás nebude soudit 



Právě jste četli článek: Nebinární děti: jak je oslovovat?

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné články



Mezigenerační komunikace: Jak překlenout rozdíly a budovat silné vztahy mezi generacemi

Mezigenerační komunikace: Jak překlenout rozdíly a budovat silné vztahy mezi generacemi

Autor: psychologická poradna | Rodina a mezigenerační komunikace | Jak zlepšit mezigenerační komunikaci?„Fenomén „mezigenerační komunikace“ nabírá v současné době na důležitosti, protože se nejen na pracovištích, v rodinách a ve společnosti setkávají generace, které mají odlišné zkušenosti a názory na svět.“ V mezigenerační komunikaci je klíčem schopnost porozumět rozdílům, které se naskýtají, a najít způsoby, jak vytvořit mosty mezi...

Pokračovat ve čtení

Jak najít rovnováhu: Škola, koníčky a volný čas

Jak najít rovnováhu: Škola, koníčky a volný čas

Autor: psychologická poradna | Rady pro rodiče a studenty | Tipy na lepší organizaci času pro rodiče a studentyVyvažování času mezi školními povinnostmi, koníčky a odpočinkem představuje jednu z největších výzev, kterým studenti čelí. Zatímco školní úspěch je nepochybně důležitý, stejně významný je i osobní rozvoj, zdraví a spokojenost studenta. V dnešním rychle se měnícím světě je schopnost efektivně řídit svůj čas a najít rovnováhu mezi...

Pokračovat ve čtení

Mojráček má vlastní web! Objevte s ním svět dobrodružství a poznání

Mojráček má vlastní web! Objevte s ním svět dobrodružství a poznání

Mojráček, váš oblíbený kamarád, se konečně dočkal vlastního webu! Na jednom místě nyní najdete všechny dobrodružství, která Mojráček zažil.Pro koho je Mojráček určen?Pro děti: Mojráček je jejich věrný společník, který jim pomáhá řešit každodenní situace, jako jsou kamarádství, strachy nebo školní problémy.Pro rodiče: Zjistíte, co se odehrává v hlavě vašeho dítěte a získáte praktické rady, jak mu v různých situacích pomoci.Pro pedagogy: V...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat