NOVOROČNÍ PŘEDSEVZETÍ: Tipy pro plány, které vydrží

https://www.blog.mojra.cz/post/223

S novým rokem přichází opět čas bilancování. Prožili jste ten minulý rok tak, jak jste chtěli? Podařilo se vám posunout se blíže vaším snům? Nový Rok je jako dělaný pro nové začátky. Můžete začít jinak, lépe. V hlavě se rodí nápady a výzvy. Odhodlaně sáhnete po kusu papíru nebo jen nahlas v obýváku před rodinou prohlásíte: „Tak a letos už vážně chci…“ A opravdu chcete. Jenže i loni jste chtěli, ale moc to nedopadlo.

 

Jak dodržet novoroční předsevzetí déle než pár dní?


Stanovte si priority

Občas mají lidé pocit, že čím více předsevzetí si dají, tím větší mají šanci, že alespoň některé z nich vydrží. Opak je pravdou.  Když se budete snažit dosáhnout příliš mnoha cílů najednou, brzy zjistíte, že se na nic nesoustředíte pořádně, děláte od každého něco a jen tak nějak napůl. Napište si seznam všech věcí, kterých byste v následujícím roce chtěli dosáhnout. Máte to? Teď se na seznam podívejte znovu a zamyslete se nad tím, co je pro vás skutečně nejdůležitější. Zkuste si pro začátek určit maximálně tři priority.


Buďte konkrétní

Znovu se na svůj seznam podívejte. Co jste si předsevzali? Nejčastější novoroční předsevzetí jsou věci jako: Chci zhubnout. Chci začít cvičit. Chci se naučit nový jazyk. Velkou nevýhodou takovýchto přání je jejich obecnost. Pokud si totiž vaše cíle neupřesníte, nebudete vlastně vědět, čeho chcete dosáhnout, nebudete moci sledovat vaše pokroky a brzy všechny pracně nabyté nové návyky opustíte.

 

Takže jak na to? Zkuste vaše předsevzetí udělat co nejkonkrétnější. Pokud chcete zhubnout – určete si o kolik kilogramů/centimetrů. Dopište kolikrát týdně a jak chcete cvičit. Vyberte cizí jazyk, do kterého se pustíte. Měli byste vědět čeho přesně chcete dosáhnout, abyste dokázali posoudit, jak se vám to daří.


Otázka zní: KDY?

Kdy začít? Co nejdřív, neodkládejte to. Jakmile budete vědět čemu přesně se chcete věnovat, pusťte se do toho. Nehledejte neustále výmluvy, proč to dneska nejde. Tak schválně, poznáváte se?  „Začnu zítra“ … „Příští týden už opravdu začínám“… „Tak a od nového měsíce jdu na to.“  A teď je tady Nový rok. Lepší startovací čáru jen tak nenajdete. Kdy se novým aktivitám věnovat? To si na začátku taky dobře promyslete. Zkuste si stanovit kolikrát týdně, v jaké dny a v kolik hodin nové aktivity a návyky do vašeho života zapojíte.


Menší cíle

Někdy je dobré si taky stanovit menší cíle, obzvláště pokud jste se rozhodli přijmout nějakou velkou výzvu. Můžete si to představit jako takový dálkový let s mezipřistáním na dočerpání paliva. Tohle se hodí zejména v případech, že jste se rozhodli skoncovat s nějakým zlozvykem. Přestat kouřit. Nejíst tolik sladkostí. Je dost možné, že něco takového se nemusí povést hned. Zkuste tedy vaši neřest postupně omezovat, než se ji zbavíte nadobro. Udělejte si klidně i několik mezipřistání.


Úpravy povoleny

Nestíháte? Nedaří se vám plnit plán tak, jak jste si to představovali? Nebojte se některé věci znovu promyslet, předělat. Je úplně v pořádku, když běhání přesunete z úterý na čtvrtek. Nemá cenu nutit se zůstávat v něčem, co vám nevyhovuje.

 

Vydržte!

Nevzdávejte to. Možná jste si představovali, že všech cílů dosáhnete za týden, ale některé změny potřebují svůj čas. Říká se, že aby se nějaký nový návyk stal součástí vašeho života je potřeba vydržet alespoň 21 dní a někdy to bude chtít toho času ještě trošičku více. Abyste zůstali motivovaní, můžete si vést deník, do kterého si budete zapisovat, jak se vám zatím vaše snažení daří. A nezapomeňte se taky občas pochválit a odměnit.


Člověk není robot

Může se stát, že ze svého nového programu vypadnete. Občas toho na vás bude moc nebo vás třeba skolí nemoc a dva týdny jen proležíte. Možná, že některý den podlehnete svým pokušením. Jsme lidé, ne stroje. Důležité je neházet flintu do žita a sebrat novou sílu a chuť vrátit se zpátky k plnění vašich snů, přání a cílů. 


Ve dvou se to lépe táhne

Někomu může vyhovovat, když má vedle sebe parťáka, který se novým výzvám postaví společně s ním. Je určitě fajn mít někoho, s kým se můžete vzájemně podporovat, možná třeba klidně i trošku soutěžit. Ale pozor! Určitě dobře promyslete, s kým se do svých novoročních předsevzetí chcete pustit. Zjistěte si nejdříve, zda máte oba stejné představy a podobnou míru motivace. Může se totiž stát, že místo vzájemného motivování, přijdou spíše kolektivní výmluvy.


A co pak?

Přemýšleli jste nad tím, co budete dělat, až svého cíle dosáhnete? Posunete hranici někam dál nebo přidáte něco nového?Zkuste si připravit pár nápadů, jak budete pokračovat dál, až splníte, co jste si předsevzali.


Nechte si poradit

Rozhodně se nebojte, požádat o radu. Každý rok si novoroční předsevzetí dá téměř 70 % lidí. Úspěšně je však dodrží jen okolo 10 % z nich. Změnit něco ve svém životě není jen tak, chce to pořádnou dávku odvahy, odhodlání, vůle i snahy.


S čím konkrétně byste se mohli obrátit na odborníky

  • Určení priorit – poradce nebo kouč s vámi může projít vaše cíle a pomoct vám rozhodnout se, čemu se začít věnovat jako prvnímu.
  • Silná vůle – i vůle se dá cvičit. Od odborníků se můžete naučit technikám, které vám pomůžou udržet si počáteční motivaci a vytrénovat silnější vůli.
  • Zklamání z minulých selhání – možná, že už jste si předsevzetí dávali tolikrát a tolikrát to nevyšlo, že už prostě nemáte sílu ani chuť začít s tím znova. Možná máte strach, že se to zase nepovede.



ZMĚNA NEPŘIJDE SAMA, JE TŘEBA JÍT JÍ NAPROTI.

 






 




Právě jste četli článek: NOVOROČNÍ PŘEDSEVZETÍ: Desatero pro plány, které vydrží

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné články



Vliv technologií na naše duševní zdraví

Vliv technologií na naše duševní zdraví

Autor: psychologická poradna | Jak technologie ovlivňují naši psychiku a duševní zdraví?Žijeme v době, kdy se technologie v posledních desetiletích staly nedílnou součástí našich životů, a proto je důležité věnovat pozornost jejich vlivu na naše duševní zdraví. Ačkoli nám moderní technologie přinášejí nesčetné množství výhod, jako je jednodušší přístup k informacím, možnost neustálého spojení s blízkými nebo zvýšení efektivity práce, je...

Pokračovat ve čtení

Jak najít rovnováhu: Škola, koníčky a volný čas

Jak najít rovnováhu: Škola, koníčky a volný čas

Autor: psychologická poradna | Rady pro rodiče a studenty | Tipy na lepší organizaci času pro rodiče a studentyVyvažování času mezi školními povinnostmi, koníčky a odpočinkem představuje jednu z největších výzev, kterým studenti čelí. Zatímco školní úspěch je nepochybně důležitý, stejně významný je i osobní rozvoj, zdraví a spokojenost studenta. V dnešním rychle se měnícím světě je schopnost efektivně řídit svůj čas a najít rovnováhu mezi...

Pokračovat ve čtení

Ztratil/a jsem práci před důchodem. Co teď? Praktické rady, jak najít nové uplatnění

Ztratil/a jsem práci před důchodem. Co teď? Praktické rady, jak najít nové uplatnění

Autor: Psychologická poradna | Ztráta zaměstnání | Vliv ztráty práce | Strategie zvládání ztráty práce Ztráta zaměstnání patří mezi nejstresovější události v životě, a to zejména pro lidi v produktivním věku, kteří se blíží k důchodu. V tomto životním období může být hledání nové práce složitější a emocionálně náročnější.Emocionální vliv ztráty práce Ztráta práce může mít silný emocionální dopad, zejména když člověk...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat