Otázky a odpovědi: Jak poznat manipulátora ve vztahu?

https://www.blog.mojra.cz/post/579

 Poslechněte si článek jako audio:


Jak mohu hned na začátku zjistit, že dotyčný je manipulátor a že si s ním raději nemám začínat?

Rozpoznat manipulátora na začátku vztahu může být velmi obtížné. Tito lidé bývají okouzlující, pozorní, projevují vám náklonost a zdají se být dokonalými partnery. Myslím, že dobrou strategií, jak rozpoznat, zda je váš/vaše potenciální partner/ka na začátku vztahu manipulativní, je dát najevo, že s ní/m nesouhlasíte nebo máte jiný názor než on/a. Pokud ho zajímají důvody a respektuje váš názor, je to v pořádku, ale pokud se vás snaží ze všech sil přesvědčit o své pravdě, je na čase být velmi, velmi opatrný, protože pravděpodobně máte co do činění s manipulátorem.

 


Jak zjistím, že je partner manipulátor?

Pokud se vás partner snaží přesvědčit o tom, že jen jeho názor je ten jediný správný a váš názor nerespektuje, pokud prosazuje své za každou cenu, při každé příležitosti – nejspíš se jedná o manipulátora.

 

 

Jaké znaky mě mohou na manipulátora upozornit, čeho si všímat?

Manipulátoři jsou na první pohled velmi slušní, vědí totiž, jak si získat důvěru druhých. Je to opravdu těžké, umí si vás totiž omotat kolem prstu. Možná si všímejte toho, jestli sami snesou kritiku, nebo váš nesouhlas.

 

Jak se k manipulátorovi chovat? Submisivně, nebo dominantně?

„Nabídni prst, sežere ti celou ruku“ – tak přesně to bude fungovat, když se k manipulátorovi budete chovat submisivně. Jakýkoliv projev dominantního chování bude chtít přebít. Takže, pokud mu nastavíte hranice, ztratí o vás s největší pravděpodobností zájem. Otázkou je, chcete v takovém vztahu zůstávat?  



Může vztah s manipulátorem přerůst ve vydírání, psychickou šikanu, nebo dokonce fyzické násilí?

Ano, je to možné. Právě proto je důležité chránít se před zničujícím vlivem manipulátora. Oni jsou to totiž velice „šikovní“, jakoukoliv agresi a šikanu dokáží před okolím skrýt za hru, zábavu apod. Podobné „hry“ hrají i ve vztahu, násilí omlouvají tím, že jste si to zasloužili, vinu svalují pouze na vás, vaše slova, činy, přesvědčí vás o tom, že jste je provokovali.



Co hrozí, když ve vtahu s manipulátorem zůstaneme?

Vztah s manipulátorem je destruktivní. Postupně vám nahlodá sebevědomí, přesvědčí vás o tom, že jeho vidění světa je jediné správné, bude vás přesvědčovat o tom, že vaše rodina a přátelé na vás mají špatný vliv, sociálně vás izoluje. Manipulátor vás přesvědčí o tom, že si za vše můžete sami, že mu vlastně máte být vděční za to, že s vámi zůstává. Manipulátor je energetický upír, dokud má z čeho čerpat svou energii, dokud se mu podvolujete, nepustí se vás. Opustit takový vztah je velice těžké, v krajních případech vás může dohnat až k sebevraždě.



Dá se vůbec pochopit myšlenkové pochody manipulátora?

Pokud jste emaptický, citlivý člověk, je pro vás smýšlení manipulátora nepochopitelné. Manipulátor jedná pouze za účelem vlastního uspokojení, nezáleží mu na pocitu jiných. Je to kruté a bezcitné smýšlení, které se vymyká jakémukoliv citu.



Dá se manipulátorovi vysvětlit, co jeho činy způsobují a dokáže vůbec projevit lítost?

Manipulátor se dokáže omluvit pouze v případě, kdy mu tato omluva přinese zisk. Je to často právě na začátku vztahu, kdy si potřebuje získat vaši důvěru, aby si oběť pojistil a stala se na něm závislá (emočně, finančně). Až v momentě, kdy má jistotu, že mu oběť neuteče, začne svalovat vinu na ni.



Dokáže mu pomoci „promluvení do duše“, nebo je potřeba vyhledat odbornou pomoc?

Domlouvání manipulátorovi je asi tak efektivní, jako házení hrachu na stěnu. Odborník pak dokáže pomoci člověku, který vidí, že má problém. A to je kámen úrazu. Manipulátor si totiž ve většině případů neuvědomuje, že něco dělá špatně. Proto bych řekla, že nutit manipulátora k návštěvě psychologa je ztráta energie. Rozhodně by ale odbornou pomoc měla vyhledat oběť. Vymanit se z dlouhodobého ponižování se totiž odrazí na sebedůvěře. Je potřeba pracovat na znovuzískání povědomí o vlastní sebehodnotě.



Jak se s manipulátorem rozejít?

Nejjednodušší je rozejít se jednou a provždy. Zablokovat si jej na sociálních sítích, v mobilu. Neustoupit, nenavazovat kontakt. Připravte se na to, že s vámi po rozchodu bude různě manipulovat, vydírat vás, hrozit sebevraždou. Za každou cenu vás bude chtít získat zpět. Vše jsou však jen platné sliby.



Co manipulátor prožívá při rozchodu a po něm?

Pravděpodobně hněv, nenávist a touží po pomstě. Má pocit, že ho něco, co je jeho, přestalo poslouchat. Neumí to nechat jen tak, jsou schopní vás i roky poté obtěžovat, psychicky ničit.



Jsme v ohrožení i po rozchodu s manipulátorem?

Ano. Často nechceme, nebo se bojíme expartnerovo chování nahlásit na policii. Problém je, že manipulátor svého obtěžování nenechá do doby, než si najde novou oběť. Jsou i případy, kdy expartner manipulátora za vše „zaplatil“ vlastním životem.

 



Odpovídala: Mgr. Jitka Kneslová, psycholožka online poradny MOJRA










Právě jste četli článek: Otázky a odpovědi: Jak poznat manipulátora ve vztahu?

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné články



Když tradice léčí: Velikonoce jako příležitost k psychické obnově

Když tradice léčí: Velikonoce jako příležitost k psychické obnově

Autor: psychologická poradna | Tradice a psychika| tipy psychologa | Jak prožít Velikonoce v klidu a bez stresu?  Poslechněte si článek jako audio: Váš prohlížeč nepodporuje přehrávání zvuku. Velikonoce jsou víc než jen ozdobená vejce, pomlázka nebo prodloužený víkend. Jsou to svátky, které v sobě spojují hluboký symbolický význam, návrat přírody k životu – a také velmi silnou psychologickou rovinu. V kontextu péče o duševní ...

Pokračovat ve čtení

Jak funguje mozek během spánku a proč je spánek zásadní pro duševní zdraví?

Jak funguje mozek během spánku a proč je spánek zásadní pro duševní zdraví?

Autor: psychologická poradna | Spánek | tipy psychologa | Proč je pro nás spánek tak důležitý?  Poslechněte si článek jako audio: Váš prohlížeč nepodporuje přehrávání zvuku. „Spánek je pro člověka totéž co natahování pro hodinky.“ (Arthur Schopenhauer)Slovo spánek pro většinu z nás znamená chvíli odpočinku a relaxace v pohodlí postele. Není žádným tajemstvím, že dobrý a kvalitní spánek je velmi prospěšný pro naše z...

Pokračovat ve čtení

Prevence duševního zdraví: Jak začít pečovat o svou mysl

Prevence duševního zdraví: Jak začít pečovat o svou mysl

Autor: Psychologická poradna | prevence duševního zdraví Mojra a RBP | tipy psychologa  Poslechněte si článek jako audio: Váš prohlížeč nepodporuje přehrávání zvuku. Představte si svou mysl jako zahradu. Jak byste se o ni starali, aby kvetla a prosperovala? Zalévali byste květiny, otrhávali plevel, hnojili, když je potřeba. Pokud byste tyto kroky zanedbali, zahrada by zarostla a bylo by těžké ji opět obnovit.  Prevence duševního ...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat