ADHD aneb Hyperaktivní dítě

https://www.blog.mojra.cz/post/6

V současné době se stále častěji setkáváme s pojmem ADHD u dětí. Označení pochází z anglického Attention Deficit Hyperactivity Disorder, neboli porucha pozornosti s hyperaktivitou.


Tato porucha se vyskytuje především u dětí předškolního věku, přičemž častěji bývají postiženi chlapci než děvčata.


Vznik nemoci je ovlivněn jak genetikou dítěte, tak negenetickými faktory, jako je například kouření a užívání alkoholu během těhotenství, komplikace během porodu, či disharmonické vztahy v rodině, špatné sociální podmínky apod.


Příznaky nemoci


Nepozornost


Děti se nedokáží dlouho soustředit, mají problém s plněním zadaných úkolů a jejich dokončením. Nevydrží u zdlouhavé či opakující se činnosti bez pomoci dospělé osoby. Děti s ADHD potřebují pracovat v krátkých intervalech, úkoly musí být podány zajímavou formou a důležitá je také pozitivní zpětná vazba okolí.


Impulsivnost


Časté je impulzivní chování, reakce jsou rychlé, neadekvátní situaci, předbíhají instrukcím. Výsledkem jsou pak zbytečné chyby. Absence rozvážnosti má mnohdy za následek zapojování se do rizikových, zdraví ohrožujících činností.


Hyperaktivita


Pro děti s ADHD je typická přílišná fyzická aktivita. Dítě nevydrží dlouho na jednom místě, např. při  vyučování často opouští lavici, hraje si s předměty a vyrušuje.




Léčba nemoci


Pokud je u dítěte diagnostikováno ADHD, je důležitá spolupráce rodiny s psychologem a také školou. Psycholog zkoumá do jaké míry se u dítěte projevují tři základní příznaky nemoci, jaký je rozpor mezi intelektuálními možnostmi a podávaným výkonem ve škole, zda se u dítěte neprojevují i jiné psychické poruchy (častá je agresivita, deprese aj.), případně nasadí psychofarmaka. Na základě včasně stanovené diagnózy může přistoupit škola na individuální plán výuky, přizpůsobit ji možnostem dítěte, ozvláštnit vyučování tak, aby bylo pro dítě snazší zapojit se do kolektivu. 



Výchova dítěte s ADHD není jednoduchá. Je důležité uvědomit si, že ač může rodič dítěti ulehčit situaci různými způsoby, v tomto případě se bez odborné pomoci opravdu neobejde.








Právě jste četli článek: ADHD aneb hyperaktivní dítě

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar
  • Vojtěch havel před 6 roky
    Vojtěch havel

    Mám tuto nemoc a celkově ji ovládám


Podobné články



Když tradice léčí: Velikonoce jako příležitost k psychické obnově

Když tradice léčí: Velikonoce jako příležitost k psychické obnově

Autor: psychologická poradna | Tradice a psychika| tipy psychologa | Jak prožít Velikonoce v klidu a bez stresu?  Poslechněte si článek jako audio: Váš prohlížeč nepodporuje přehrávání zvuku. Velikonoce jsou víc než jen ozdobená vejce, pomlázka nebo prodloužený víkend. Jsou to svátky, které v sobě spojují hluboký symbolický význam, návrat přírody k životu – a také velmi silnou psychologickou rovinu. V kontextu péče o duševní ...

Pokračovat ve čtení

Jak funguje mozek během spánku a proč je spánek zásadní pro duševní zdraví?

Jak funguje mozek během spánku a proč je spánek zásadní pro duševní zdraví?

Autor: psychologická poradna | Spánek | tipy psychologa | Proč je pro nás spánek tak důležitý?  Poslechněte si článek jako audio: Váš prohlížeč nepodporuje přehrávání zvuku. „Spánek je pro člověka totéž co natahování pro hodinky.“ (Arthur Schopenhauer)Slovo spánek pro většinu z nás znamená chvíli odpočinku a relaxace v pohodlí postele. Není žádným tajemstvím, že dobrý a kvalitní spánek je velmi prospěšný pro naše z...

Pokračovat ve čtení

Placebo efekt: Jak to s ním opravdu je? A opravdu to funguje?

Placebo efekt: Jak to s ním opravdu je? A opravdu to funguje?

Autor: psychologická poradna | Placebo efekt | tipy psychologa | Jak to s ním opravdu je?  Poslechněte si článek jako audio: Váš prohlížeč nepodporuje přehrávání zvuku.  „Pro šťastný život nepotřebuješ mnoho věcí; všechno už máš v sobě a ve svém způsobu myšlení.“ - Marcus Aurelius Placebo efekt je považován za jeden z nefascinujících fenoménů v medicíně a psychologii. Jeho síla spočívá v schopnosti ovlivn...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat