Jak se naučit odpouštět?

https://www.blog.mojra.cz/post/8

Tato otázka určitě „trápí“ většinu lidí. Existuje vůbec nějaký návod, jak dokázat odpouštět, aniž bychom si připadali slabí? Každý se během života ocitne v situaci, která pro něj není příjemná, ba může být přímo ponižující, emocionálně vysilující. Pak je namístě otázka, zda si viník odpuštění zaslouží, chceme mu vůbec odpustit, nebo se ho snažíme vytrestat tím, že mu odpuštění odepřeme a bude se cítit mizerně jako my? 


V takovéto chvíli je dobré si uvědomit jednu důležitou skutečnost – nedokážeme-li odpustit, netrestáme ani tak viníka, jako spíše sebe samé. To nás budou neustále pronásledovat myšlenky na danou křivdu.


Zkuste se na prožitou situaci podívat v širším kontextu, byla to od viníka cílená „rána pod pás“, nebo se dotkl citlivého místa aniž věděl, jak moc je to pro vás nepříjemné? Mnoho křivd bývá výsledkem špatné komunikace, z nedostatku informací. Pokud o vašich strastech nemá okolí ani tušení, může se lehce stát, že nedopatřením takzvaně „tnou do černého“ a neštěstí je na světě.


Co ovlivňuje schopnost odpustit? 


Na to, jak dokážeme či nedokážeme odpustit má vliv několik faktorů. Především je to výchova a prostředí, ve kterém jsme vyrůstali. Děti přejímají vzorce chování od svých rodičů, je proto jasné, že pokud jsme žili v prostředí, kde se chyby neodpouštěly, kde na nás byly kladeny vysoké nároky apod., bude pro nás obtížnější být k okolí shovívavější.


Dále nás ovlivňují životní zkušenosti a také  věk. Jinak se budeme stavět k problémům v pubertě, jinak ve vyšším věku, kdy už jsme leccos zažili, pochopili.


A neméně důležitým faktorem je naše povaha, pokud máme zdravou sebedůvěru budeme schopni odpouštět i takové chyby, které člověk citlivěji založený nedokáže přejít.


A jak se tedy naučit odpouštět?


Zaprvé je namístě si uvědomit, že prostředkem k odpuštění druhým je schopnost umět odpustit i sobě samému. Ano je to tak, mnoho lidí má v sobě silně zakořené chyby a křivdy z minulosti, které si vyčítá, a ty pak ovlivňují celý jeho život. Zkuste své pocity napsat, namalovat, či se svěřte osobě, které důvěřujete. Uvidíte, uleví se vám a dá vám to možnost nahlížet na situaci z různých úhlů. Rozhodně neduste svá trápení, vztek v sobě. Pokud je to možné, konfrontujte se přímo s viníkem. Dejte průchod svému rozhořčení, svým pocitům.


Potlačovaný vztek může zapříčinit řadu psychických problémů – nejste-li schopni se s tím vypořádat sami, vyhledejte odbornou pomoc. Špatnou cestou je snaha na křivdy zapomenout, tvářit se jako že se nic takového nestalo. Problémy tak nezmizí, budou „čekat“ v pozadí a nakonec nás stejně dostihnou, jen se s nimi pak již nemusíme umět vypořádat.


Abychom to shrnuli, pokud se chcete naučit odpouštět, musíte se řídit třemi základními pravidly:


1. přestaňte se ničit

2. nenoste křivdy v sobě

3. nebojte se požádat o pomoc





Samozřejmě nás mohou potkat situace, kdy odpustit nechceme, nemůžeme, nedokážeme. Jde například o případy sexuálního zneužívání v dětství, týrání apod. V takovémto případě je nejlepším řešením porada s odborníkem.




A na závěr si dovolíme ocitovat spisovatele a psychiatra G. Jampolského: „Klíčem ke štěstí je odpuštění.“












Právě jste četli článek: Jak se naučit odpouštět?

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné články



Jak najít rovnováhu: Škola, koníčky a volný čas

Jak najít rovnováhu: Škola, koníčky a volný čas

Autor: psychologická poradna | Rady pro rodiče a studenty | Tipy na lepší organizaci času pro rodiče a studentyVyvažování času mezi školními povinnostmi, koníčky a odpočinkem představuje jednu z největších výzev, kterým studenti čelí. Zatímco školní úspěch je nepochybně důležitý, stejně významný je i osobní rozvoj, zdraví a spokojenost studenta. V dnešním rychle se měnícím světě je schopnost efektivně řídit svůj čas a najít rovnováhu mezi...

Pokračovat ve čtení

Mojráček má vlastní web! Objevte s ním svět dobrodružství a poznání

Mojráček má vlastní web! Objevte s ním svět dobrodružství a poznání

Mojráček, váš oblíbený kamarád, se konečně dočkal vlastního webu! Na jednom místě nyní najdete všechny dobrodružství, která Mojráček zažil.Pro koho je Mojráček určen?Pro děti: Mojráček je jejich věrný společník, který jim pomáhá řešit každodenní situace, jako jsou kamarádství, strachy nebo školní problémy.Pro rodiče: Zjistíte, co se odehrává v hlavě vašeho dítěte a získáte praktické rady, jak mu v různých situacích pomoci.Pro pedagogy: V...

Pokračovat ve čtení

Jak mluvit s dětmi o sexu a sexualitě

Jak mluvit s dětmi o sexu a sexualitě

Autor: psychologická poradna | Tipy pro rodiče, jak mluvit s dětmi o sexuSex a sexualita jsou témata, která jsou ve většině společnosti tabu. Mluvit s dětmi o sexu může být pro rodiče náročné, jde však o konverzaci, kterou je důležité vést se svými dětmi. Jak a kdy je nejvhodnější čas začít mluvit se svými dětmi o sexu a sexualitě?Komunikace je základMezi nejdůležitější věci v této oblasti patří komunikace. Otevřená a upřímná komunika...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat