Ženy a alkohol: Od společenské konzumace k závislosti

https://www.blog.mojra.cz/post/668

Autor: psychologická poradna | Závislost žen na alkoholu | Jak pomoci alkoholičce| Podpora pro ženy s alkoholovou závislostí

 

Alkohol můžeme považovat stále za drogu číslo jedna. O závislosti na alkoholu se mluví podle mého názoru stále velmi málo. Dopady alkoholu na lidské zdraví jsou nesrovnatelně horší než u jiných závislostí. Alkoholismus můžeme zařadit na třetí místo mezi příčky úmrtí, hned po kardiovaskulárních a onkologických onemocnění. (Mgr. Viera Škopová, psycholožka poradny MOJRA)

 

Závislost na alkoholu a jiných drogách je nemoc, ale nemluvíme jen o nemoci v běžném klinickém smyslu, jde o celé spektrum poruch a rizikového chování, které ovlivňují člověka v sociálním kontextu, v kterém závislý žije. Člověk funguje v okolním světě, naplňuje své potřeby a přetváří svět kolem sebe a zároveň formuje i sebe samého. Každý z nás občas trpí frustrací celkového smyslu života, střetáváme se s překážkami či jinými životními momenty. Alkohol je jedna z cest, kterou se pod vlivem určitých mechanismů lidé snaží vystupňovat své životní síly fiktivním způsobem.


Při užívání alkoholu dochází k určitým změnám na úrovni bio-psycho-sociálního i spirituálního kontextu. Alkohol jakoby pomáhal dosáhnout cíl rychlejší cestou, okamžité dosáhnutí cíle primitivním způsobem. Alkohol stimuluje i jednu z podstatných lidských potřeb jako je seberealizace, sociabilita a družnost.


Alkohol je součástí naší společnosti a stal se jakýmsi atributem společenského života. Na jednu stranu alkohol přináší problémy, ale také mnoho lidí samotnou konzumaci alkoholu pojí s příjemnou společenskou událostí, zlepšuje náladu, zábavu, snadno se konverzuje a navazují nová přátelství.


Ženy alkoholičky

Závislou se nemusí stát jen žena na okraji společnosti, mohou to být lékařky, právničky, matky atp. Dvojnásobná role matky/manželky v domácnosti, kariéra, pracovní povinnosti nesou s sebou dvojnásobnou zodpovědnost, stres, úzkost a náročnost. Alkohol v takovém případě přináší úlevu a únik.


Pití jako reakce na problémy je však až na nižších příčkách příčin alkoholismu. Nejzávažnější je skutečnost, že u nás je pití alkoholu jednoduše považováno za normální, někdy neodmyslitelná součást života. Dále jsou to náročné podmínky,  ve kterých jsme se ocitli, a ne každý se umí s náročnými situacemi vyrovnat.


Při alkoholu ani nejde tak o to, kolik kdo toho vypije, ale co alkohol dělá s člověkem v bio-psychosociálním rozměru.


Pro ženy je více typické pití alkoholu o samotě  v případě těžkých životních situací, depresivních stádií a prožívání úzkosti. V častých případech nastupuje kombinace s léky s tlumícím účinkem. Někdy spolužití se závislým mužem představuje pro ženu velkou psychickou zátěž a nese s sebou vyšší riziko, že i ona začne mít problémy s alkoholem. Ženy pod vlivem alkoholu jsou častokrát vystavované násilím. Život s alkoholem je začarovaný kruh, který nabírá postupně pomalý a následně rychlý spád do „temného života“, kde motivace  je jen jedna, napít se!


Na straně společnosti často nastává odsouzení, opovrhování ženou, která holduje alkoholu. Děti a partner jsou na okraji potřeb, motivace a zájmu. Je důležité nahlížet na závislost jako na změnu motivačního systému. Pití je důležitější jako cokoliv jiného, při závislosti rodina stojí na okraji potřeb závislého. Je to choroba a bohužel je těžké určit, kdy závislost propukla. Popíjení, setkávání se s kamarády, rodinou, společenské události. Někdy pravidelně popíjení se stává „tradicí“, a u někoho to přechází do onemocnění, kterým je závislost.


Rodina a závislost

Příčinou, kdy se rozhodne člověk se závislostí bojovat a to prostřednictvím dobrovolné ale i nedobrovolné léčby jsou především problémy v jeho rodině, práci a až následně jsou to zdravotní, duševní a tělesné problémy. Nahlédneme-li do rodiny, vidíme závislost jako viditelný znak ničivého vlivu alkoholu nejen na samotného člověka, ale i na celou rodinu a to na všech jejich členech.


V rámci rodiny můžeme mluvit o fázích, které způsobuje alkohol:

  • Popírání rodině, že se vyskytuje nějaký problém. Nejdříve jsou to omluvy, popírání, bagatelizace. Jakoby členové rodiny nechtěli vidět, že se jedná o problém.
  • Později přichází uvědomění si problému, členové rodiny se snaží problém vyřešit vlastními silami. Partner se vymlouvá a zapírá partnerův problém, aby udrželi alespoň zdání normálnosti vzájemného vztahu. Někdy partner odchází, vyhrožuje, ale častokrát se vrátí zpět. Partner se snaží s partnerem komunikovat a domlouvat. Někdy přichází žádost o rozvod, ale většina partnerů doufá, že se to změní.
  • Chybí jakákoliv důslednost, převládá zoufalství, ale málo účinná forma pomoci, která by vedla k odstranění závislosti a návrat do „normálu“.
  • Nejdřív rodina velmi trpí a přichází rozpad, izolování od společnosti.
  • Rodina se následně vrací do společnosti, ale bez svého partnera závislého na alkoholu. Od partnera se výrazně distancuje.
  • Pokud problém přetrvává, partner si začne hledat pomoc a porozumění u blízkých přátel nebo rodiny.
  • S pomocí a podporou se dokáže rodina zotavit a obnovit rovnováhu „zdravé části“ rodiny bez závislého partnera.
  • Pokud partner podstoupí léčbu, která probíhá dobře a partner při léčbě spolupracuje, dochází opět k novému uspořádání celé rodiny spolu se závislým partnerem. Tato fáze je pro partnera velmi složitá. Vytváří si nové vazby, které byly touto závislostí deformované. Jde o náročné období a vyžaduje to schopnosti přizpůsobit se novým poměrům, nové rodinné rovnováze, kde se oba partneři musí změnit a pracovat na sobě a na vzájemném vztahu.


Alkohol

Nejbližší termíny: 20.09.2024

Psycholog Online

Mgr. Michaela Parma

Alkohol

Nejbližší termíny: 20.09.2024

Alkohol

Nejbližší termíny: 20.09.2024


Děti v rodině závislého

Dítě v rodině závislého je často odsouváno na okraj, chráníme ho a někdy přirozeně kryjeme skutečnosti, které v konečném důsledku dítěti ubližují. Partner se snaží v jednotlivých fázích bojovat sám. Dítěti nechce ublížit a někdy tento problém skrývá anebo doslova tají. Napříč tomu je důležité s dětmi o tom mluvit. Děti jsou citlivé, vnímavé a častokrát problém vidí dřív, než si myslíme. Je důležité s dítětem komunikovat na úrovni věku. Kognice a emoce u dítěte jsou potřeba zpracovat, ale za pomocí rodiče anebo blízké osoby.


Tajení a odvrácení se od problému jen prohlubuje myšlenky, emoční prožívání, co může způsobit přebírání viny na sebe. Dítě si může myslet, že ono je původem problému i když k tomu nemá přímé důvody.


Postoj partnera, který už to nezvládá, doprovází rezignace, lhostejnost, hněv, pohrdání a distancování se. Děti zase procházejí podobnou fází, převládají emoce, jako je nenávist, hanba, odpor, hněv a smutek.


Dítě v rodině závislého se setkává s nedůsledností a často s nepředvídatelností rodiče, který je pod vlivem alkoholu. Pocit jistoty a bezpečí se z rodiny vytrácí. Dítě nemá možnost rozvíjet se, protože trpí emocionálním někdy bohužel i fyzickým zneužíváním. To přerůstá do problémů s důvěrou a hněvem, které směřují pak také i na druhého rodiče. Někdy rodič, který je sice střízlivý, tak je mnohem více vystresovaný, netrpělivý a v konečném důsledku více kontrolující než alkoholik. Alkoholik se většinou po čase stáhne a žije ve své „bublině“.


Dítě má svoje potřeby a to v jakémkoliv věku, pokud jsou tyto potřeby ignorované, tak dítě trpí, má strach, stydí se a často přichází izolace v rámci sociální bubliny. Případně nastává opak, sociální skupina se stává záchranným hnízdem, co v konečném důsledku může taky vést k vysoce rizikovému chování.


Závislost může zasáhnout kohokoliv. No je důležitá sebereflexe a inter individuální struktura osobnosti. Kdo má v sobě od raného  dětství základ jistoty, důvěru v sebe sama, nachází uplatnění, snáší a umí řešit konflikty, nespravedlivost, hektické období či kontroverzní životní situace, které přináší někdy stres, kde převažuje místy i racionalita, emociální prožívání tak prohlubuje plnohodnotný život.


Alkohol prochází všemi vrstvy obyvatelstva. Nemůžeme vybrat specifickou či marginalizovanou skupinu. Alkohol nenacházíme pouze u vrstvy s nízkým vzděláním. To jak bude probíhat proces zastavení této závislosti, záleží asi především na vyšší kulturní úrovni, sebereflexi a sociálním kontextu v kterém člověk žije. To pomáhá rychlejšímu rozhodnutí postoupit léčbu.

 

Autor: Mgr. Viera Škopová, psycholožka poradny MOJRA











Právě jste četli článek: Ženy a alkohol: Od společenské konzultaci k závislosti

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné články



Vliv technologií na naše duševní zdraví

Vliv technologií na naše duševní zdraví

Autor: psychologická poradna | Jak technologie ovlivňují naši psychiku a duševní zdraví?Žijeme v době, kdy se technologie v posledních desetiletích staly nedílnou součástí našich životů, a proto je důležité věnovat pozornost jejich vlivu na naše duševní zdraví. Ačkoli nám moderní technologie přinášejí nesčetné množství výhod, jako je jednodušší přístup k informacím, možnost neustálého spojení s blízkými nebo zvýšení efektivity práce, je...

Pokračovat ve čtení

Překonávání bariér: Jak se mění přístup k trans lidem?

Překonávání bariér: Jak se mění přístup k trans lidem?

Autor: psychologická poradna | Transgender| Změna pohlaví rady psychologaTransgender nebo také transsexualita je téma, které v dnešní společnosti budí různorodé reakce, často bohužel hodně negativní. Pojďme se podívat na krátké shrnutí, jak je to s trans lidmi v naší společnosti, jak se mění náš pohled a jak je důležité o některých tématech aktivně mluvit.Co znamená být transgender?Na začátek si připomeneme, co to znamená, když je někdo trans člo...

Pokračovat ve čtení

Mojráček: Jak pomoci dětem překonat závislost na počítačových hrách?

Mojráček: Jak pomoci dětem překonat závislost na počítačových hrách?

Autor: Psychologická poradna| Jak pomoci dětem překonat závislost na počítačových hrách? Jak proti závislosti efektivně bojovat a jak ji přeměnit v pozitivní aktivitu? Mojráčkovi rodiče si už delší dobu všímají, že Mojráček tráví čím dál více času na počítači a hraje hry. Ze začátku tomu nevěnovali moc pozornost, říkali si, že když je venku pořád škaredé počasí, Mojráček se jednoduše nudí. Jenže pak jednoho dne volala mamince Mo...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky