Co cítí ženy vystavené tlaku od toxického ex partnera?

https://www.blog.mojra.cz/post/561

 Žena, která opustila toxický vztah, je vystavená obrovskému stresu, nejistotě, strachu o děti, když jsou u bývalého partnera, jejich otce. Namísto příjemných chvil po návratu dětí domů, musí často dávat rozhozené děti psychicky dohromady i několik dní. Je to začarovaný kruh. Když se děti uklidní, znovu musí jít k otci, jelikož tak rozhodl soud. A soud může matce, která se odmítá podřídit a děti takovému otci nedá, dát pokutu, výchovné opatření a nakonec děti odebrat a svěřit je otci, kterého se bojí a se kterým nechtějí být.


Jak pomoci ženě zvládnout celou tuto situaci?

 Žena, která se ocitla v této situaci, často čelí i nepříjemným řečem okolí. V dnešní době se stále potkáváme s ostrým odsuzováním žen, které vychovávají děti samotné. Pokud mají děti problémy v chování kvůli tomuto stresu, který jim způsobuje toxický otec, na vině je matka. Pokud se někomu matka svěří, že je vyčerpaná, někdy přijde nepochopení a vyčítání, že si to vybrala sama.


Taková matka nepotřebuje moudré rady okolí, ani výčitky, jaký je jejich otec. To, co potřebuje, je povzbuzení, přijetí, naděje, že na všechno není sama. Někdy malá pomoc s nákupem, když je doma s nemocnými dětmi nebo když potřebuje jít sama k lékaři, je kolikrát ta největší pomoc. Finančně se o sebe i své děti dokáže postarat.


Někdy tyto ženy potřebují slyšet, že jsou dost dobré matky a že to zvládnou. Potřebují slyšet, že na to nejsou samy a je tady někdo pro ně, kdo je vyslechne, povzbudí a pomůže. Povzbuzení, podporu a pocit bezpečí potřebují i děti. Na to, aby jim to všechno dokázala matka zabezpečit, potřebuje sama cítit pocit bezpečí a naději, že to zvládnou. Spolu, jako rodina. Protože i matka s dětmi, jsou rodina.



Nepohlížejme na svobodné matky jako na méněcenné. Jsou to matky, které musely z trosek vlastního rozbitého života postavit nový svět pro své děti. Tak jim prokažme úctu, protože musí čelit výzvám a problémům, jaké si ženy žijící ve fungujících vztazích nedokážou ani představit.


A co děti?

 

Na to, aby vyvázli z toxického vlivu agresivního a manipulátorského otce s minimálním zraněním na duši je důležité je respektovat, i když se někdy nechovají tak, jak by měly. Tyto děti potřebují více trpělivosti, přijetí a pevnější hranice než děti z harmonických rodin, ale i přes ten chaos, který zažívají, potřebují cítit, že jsou milované. Nejsou zlé, jen to mají v životě o hodně složitější než jejich vrstevníci z uspořádaných rodin.


Psycholog Online

Mgr. Lenka Maturová

Vztah mezi dítětem a rodičem

Nejbližší termíny: 22.01.2025

Vztah mezi dítětem a rodičem

Nejbližší termíny: 22.01.2025

Vztah mezi dítětem a rodičem

Nejbližší termíny: 22.01.2025




Autor: Mgr. Jitka Kneslová, psycholožka online poradny MOJRA

 

 



Právě jste četli článek: Co cítí ženy vystavené tlaku od toxického ex partnera?

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné články



Zimní únava: Jak v lednu získat energii a udržet si pozitivní myšlení?

Zimní únava: Jak v lednu získat energii a udržet si pozitivní myšlení?

Autor: psychologická poradna | Zimní únava | Tipy psychologa | Jak si udržet pozitivní myšlení i během únavných měsíců? Leden – měsíc nových začátků, očekávání a předsevzetí!Začátek nového roku je pro mnohé obdobím, kdy se snaží začít znovu, nastavit si nové cíle a naplnit své vize. Na druhou stranu však může být tento měsíc náročný, pokud jde o naše prožívání. Krátké zimní dny, nedostatek slunečního světla a chladné počas...

Pokračovat ve čtení

Novoroční detox pro duši: Jak se zbavit emocionální zátěže z minulosti?

Novoroční detox pro duši: Jak se zbavit emocionální zátěže z minulosti?

Autor: psychologická poradna | Novoroční detox | tipy psychologa | Praktické a jednoduché tipy na detox vaší duše Začátek nového roku je nejlepší příležitostí pro změnu návyků, nebo nastavení nových cílů. Lidé si na nový rok obvykle dávají různé předsevzetí a cíle, které se snaží během roku plnit a řídit se podle nich. Může to být například pravidelné cvičení, přestat kouřit, začít rána bez kávy, nebo vstávat ráno v 7 hodin a za...

Pokračovat ve čtení

Jak stres ovlivňuje náš imunitní systém? A co s tím?

Jak stres ovlivňuje náš imunitní systém? A co s tím?

Autor: psychologická poradna | jak stres ovlivňuje imunitu | tipy psychologa | snížená imunita kvůli stresu Stres je nedílnou součástí života, ale pokud působí na organismus dlouhodobě, může vyvolávat negativní dopady nejen na naše psychické, ale i fyzické zdraví. Na začátku se může projevovat jako obyčejné napětí nebo nervozita, které se však při chronickém působení mohou změnit v závažnější problémy – jedním z nejvýznamnějších je osla...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat