Méně slunce, více smutku aneb Jak se zbavit podzimní deprese?

https://www.blog.mojra.cz/post/317

Dny plné slunečního svitu, dovolených a výletů jsou nenávratně pryč a za okny začíná kralovat sychravý podzim. Pomalu se vracíme do reality všedních dnů, ze všech stran se na nás valí povinnosti, nad kterými jsme v létě jen mávli rukou.

Mnoho lidí má tendenci jakýkoliv splín označovat za depresi. Jenže smutek a depresivní nálada dříve či později odezní. Ale deprese? Té se jen tak lehce nezbavíte – je to nemoc, a jako takovou je potřeba ji léčit.

 

 



Deprese

Deprese je psychické onemocnění, které řadíme mezi poruchy nálady. Jak poznat depresi? Projevuje se silnými pocity smutku, celkovou skleslostí a sníženou energií. Dotyčný nemá chuť vykonávat jakoukoli činnost, často je pro něj těžké vůbec ráno vstát z postele. Najednou nic nedává smysl. Depresivní člověk se cítí prázdný a nevěří, že by někdy mohlo být lépe. Toto onemocnění postihuje především dospělé, ale může se objevit také deprese u dětí.

 


Méně slunce, více únavy


Každodenní změny počasí, klesající teploty, vstávání skoro za tmy, nedostatek sluníčka... To vše se negativně odráží na naší psychice. Často pak propadáme špatné náladě, smutku, únavě a melancholii.  Někoho potrápí častější bolesti hlavy, zad, žaludku. Jiný je neustále podrážděný, smutný a skleslý. Můžou se dostavit také problémy se spánkem, pocity úzkosti, nechutenství a nezájem o dění okolo vás.


Jak vyzrát na podzimní deprese?


Velice důležité je dopřát si dostatek spánku. Snažte se spát alespoň 7 hodin denně, v klidném prostředí. Pokud se vám nedaří usnout, zkuste si před spaním dopřát relaxační koupel s různými uvolňujícími bylinkami (mučenka, šafrán, kozlík, třezalka…), nebo si vypít meduňkový čaj.


Využijte zbytek slunečných dnů a neseďte zavřeni doma. Raději si vyrazte na procházku do přírody. Velkou roli pro psychickou pohodu hraje také dostatek pohybu. Lenošit na gauči pod dekou je sice lákavé, ale dlouhodobě to tělu ani psychice neprospěje. Alespoň jedenkrát denně si proto dopřejte nějaké protažení, nejlépe opět na čerstvém vzduchu.


Nezapomínejte na přísun vitamínů, snažte se jíst zdravou a vyváženou stravu. Zejména v sychravých měsících je pro tělo důležitý zvýšený přísun vitaminu C a D, které posilují vaši obranyschopnost a pomáhají udržet energii.


Když je všude kolem vás šero a sluníčko v nedohledu, bojujte proti tomu po svém. Obklopte se barvami, ať už veselými bytovými doplňky, povlečením, nebo barevným oblečením.


Nezapomínejte se radovat z maličkostí. Pusťte si oblíbenou hudbu při vaření, podívejte se večer na oblíbený film, zajděte do divadla, nebo jen tak posedět s přáteli. O víkendu se snažte relaxovat, nebo se věnujte svým koníčkům.


Pár chvilek byste si měli urvat také jen a jen pro sebe. Kolotoč povinností a blížící se maraton pracovních večírků je nutné někdy zastavit. Zkuste chvíli jen tak být, na nic nemyslet, nic neřešit. Uvidíte, že i pět minut ležení na gauči a hlubokého dýchání vydá za půlhodinu spánku.



Pokud nedokážete své depresivní nálady zvládat sami, vyhledejte pomoc odborníka. Depresivní porucha vyžaduje komplexní péči, na které se podílejí jak psychiatři, tak psychologové. Je třeba užívat antidepresiva v kombinaci s psychoterapií, během které psycholog pracuje s pacienty a učí je, jak bojovat s příznaky. Důležité je, aby oba tyto způsoby léčby probíhaly současně.

 



Pomoc online
Za psychologem tedy nemusíte nikam dojíždět, konzultovat s ním můžete z pohodlí vašeho domova. Naše konzultace probíhají online – přes telefonemailem nebo jako videohovor, například přes Skype.

 




     OBJEDNAT SE     


 








Právě jste četli článek: Méně slunce, více smutku aneb Jak se zbavit podzimní deprese? 

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné články



Podpora duševního zdraví dětí v období školního stresu: Co mohou rodiče udělat?

Podpora duševního zdraví dětí v období školního stresu: Co mohou rodiče udělat?

Autor: psychologická poradna | zvládání stresu u dětí | tipy psychologa pro rodiče | podpora duševního zdraví dětí ,,Jen tam, kde se setkávají děti, existuje reálná šance na zábavu.“ Mignon McLaughlin Podpora duševního zdraví dětí v čase školy a školního stresu patří mezi hlavní úkoly, které rodiče musí řešit v současném rychle se měnícím a náročném vzdělávacím prostředí. Škola přináší pro děti celou řadu výzev, od náro...

Pokračovat ve čtení

Vliv technologií na naše duševní zdraví

Vliv technologií na naše duševní zdraví

Autor: psychologická poradna | Jak technologie ovlivňují naši psychiku a duševní zdraví?Žijeme v době, kdy se technologie v posledních desetiletích staly nedílnou součástí našich životů, a proto je důležité věnovat pozornost jejich vlivu na naše duševní zdraví. Ačkoli nám moderní technologie přinášejí nesčetné množství výhod, jako je jednodušší přístup k informacím, možnost neustálého spojení s blízkými nebo zvýšení efektivity práce, je...

Pokračovat ve čtení

Ztratil/a jsem práci před důchodem. Co teď? Praktické rady, jak najít nové uplatnění

Ztratil/a jsem práci před důchodem. Co teď? Praktické rady, jak najít nové uplatnění

Autor: Psychologická poradna | Ztráta zaměstnání | Vliv ztráty práce | Strategie zvládání ztráty práce Ztráta zaměstnání patří mezi nejstresovější události v životě, a to zejména pro lidi v produktivním věku, kteří se blíží k důchodu. V tomto životním období může být hledání nové práce složitější a emocionálně náročnější.Emocionální vliv ztráty práce Ztráta práce může mít silný emocionální dopad, zejména když člověk...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat