Léto, slunce, dovolená a … DEPRESE

https://www.blog.mojra.cz/post/190

Léto. Pro jednoho synonymum teplých dní, pohody u vody, oddychu a relaxace. Pro druhého naopak období neustálých veder, shonu, stresu a dovolené v nedohlednu. Ano, opravdu i v létě lidé mohou trpět depresemi, podle studií je to dokonce alarmujících 57 %.


Vedro, vedro, vedro…


Venku svítí sluníčko, všude jsou rozjásané reklamy na dovolené u moře, dovádějící děti v bazénu, přísliby tajných letních románků, chytání bronzu a popíjení drinků. Zatímco na podzim strádáme z nedostatku světla a tepla, v létě ho máme dostatek. Tak kde se teda bere ta letní deprese?


Ani odborníci si nejsou tak docela jistí. Podle některých za to může neustávající vedro, které lidský organismus vysiluje a stresuje. Podle jiných jde o souhru více faktorů a příčinou může být v podstatě cokoliv. Někomu vadí vysoké teploty, další strádá kvůli tomu, že podstatnou část dne musí strávit zavřený v kanceláři. Jeden se stresuje s přípravami na dovolenou, druhý běduje nad tím, že letos nikam nepojede… Prostě a jednoduše ani v létě stres neodpluje po vodě, i když bychom sebevíc chtěli.


Sezónní deprese (SAD - seasonal affective disorder) má jednu výhodu – odezní, jakmile skončí dané roční období. Tedy alespoň většinou. Přestože sezónní deprese, tedy i ta letní, nejsou uznány v rámci Mezinárodní klasifikace nemocí jako samostatná porucha, není radno je nijak podceňovat. Mají totiž mnoho stejných příznaků, jako „klasické“ deprese, od problémů se spánkem, únavou, smutkem, po sebevražedné sklony.



Jak vyzrát na letní „depku“?


Pokud trpíte letní depresí, je třeba s tím něco dělat, a ne se zahrabat doma do peřin. Jestliže vám vadí urputné vedro, zalezte si někam do stínu, vyzbrojte se dostatkem tekutin, větrákem a zkuste jednoduchou meditaci – zavřete oči, nadechněte se nosem a počítejte do kolika to půjde. Poté vydechněte. Snažte se dodržovat pravidelný rytmus, zaměřte se na něj a vše několikrát opakujte. Ti, kteří trpí z nedostatku světla a slunečního svitu, protože musí být zavření v práci, by zase měli co nejvíce chodit na čerstvý vzduch a sluníčko – snězte si svačinu na lavičce před kanceláří, otevřete okno dokořán apod.


Volno zkuste trávit aktivně, zajeďte si někam na výlet, k vodě, sportujte, jednoduše dělejte něco pro své tělo, odrazí se to pozitivně i na duši. Co nejvíce relaxujte, zaměřte se na to, co je vám příjemné. V negativních věcech hledejte to pozitivní – stresujete se s balením na dovolenou? No, co, vždyť vás čeká týden válení se u moře. Nevyšla vám dovolená u moře? Nevadí, vždyť i u nás je spousta krásných míst, kam se můžete jet podívat. Nemějte příliš vysoké nároky, uleví se vám.





A pokud nebudete schopni si léto užít bez depresí, zkuste vyhledat radu odborníka. Ten se zaměří na to, odkud vaše nespokojenost a depresivní nálada pramení, nabídne různé možnosti, jak zrelaxovat svou duši a pomůže vám zvládnout vaše problémy. Uvidíte, že si léto zase začnete užívat. 








Právě jste četli článek: Léto, slunce, dovolená a … DEPRESE

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné články



Hledání štěstí v maličkostech: Proč je důležité hledat štěstí v každodenním životě?

Hledání štěstí v maličkostech: Proč je důležité hledat štěstí v každodenním životě?

Autor: psychologická poradna | Hledání štěstí | tipy psychologa | Jak hledat štěstí v každodenním životě?   „I když na vás štěstí někdy zapomene, vy na něj nezapomeňte." — Jacques Prevert   V dnešním hektickém světě, kde je tempo života stále rychlejší a naše očekávání neustále rostou, se štěstí často jeví jako něco, co je pro nás vzdálené nebo téměř nedosažitelné. Mnozí z nás ho vnímají jako cíl, který přij...

Pokračovat ve čtení

Zimní únava: Jak v lednu získat energii a udržet si pozitivní myšlení?

Zimní únava: Jak v lednu získat energii a udržet si pozitivní myšlení?

Autor: psychologická poradna | Zimní únava | Tipy psychologa | Jak si udržet pozitivní myšlení i během únavných měsíců? Leden – měsíc nových začátků, očekávání a předsevzetí!Začátek nového roku je pro mnohé obdobím, kdy se snaží začít znovu, nastavit si nové cíle a naplnit své vize. Na druhou stranu však může být tento měsíc náročný, pokud jde o naše prožívání. Krátké zimní dny, nedostatek slunečního světla a chladné počas...

Pokračovat ve čtení

Novoroční detox pro duši: Jak se zbavit emocionální zátěže z minulosti?

Novoroční detox pro duši: Jak se zbavit emocionální zátěže z minulosti?

Autor: psychologická poradna | Novoroční detox | tipy psychologa | Praktické a jednoduché tipy na detox vaší duše Začátek nového roku je nejlepší příležitostí pro změnu návyků, nebo nastavení nových cílů. Lidé si na nový rok obvykle dávají různé předsevzetí a cíle, které se snaží během roku plnit a řídit se podle nich. Může to být například pravidelné cvičení, přestat kouřit, začít rána bez kávy, nebo vstávat ráno v 7 hodin a za...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat