Maniodepresivní porucha: Když euforii střídá deprese

https://www.blog.mojra.cz/post/85

Maniodepresivní porucha osobnosti je vážným duševním onemocněním, při kterém dochází k periodickému střídání nálad. Jedná se však o opravdový extrém, protože oproti běžnému výkyvu nálad, při maniodepresivní poruše jedinec v jedné fázi setrvává i po dobu několika týdnů, či déle (tzv. remise).


Maniodepresivní porucha bývá také označována jako bipolární afektivní porucha a podle statistik postihuje zhruba 1 % dospělých. První příznaky této poruchy se objevují nejčastěji v období puberty, ovšem jsou i případy, kdy byla diagnostikována u dítěte nebo naopak u osob starších 50 let.



Maniodepresivní poruchou trpěl např. Miloš Kopecký, Petr Muk, E. A. Poe, Ludwig van Beethoven, Abraham Lincoln, císař Rudolf II., Karel Svoboda aj.



Příčiny vzniku maniodepresivní poruchy


Velkou roli zde hrají genetické predispozice, respektive jedinec nezdědí přímo onemocnění jako takové, ale jeho geny jsou pro vznik této poruchy solidním základem (např. častý výskyt depresí či přímo maniodepresivní poruchy v rodině). Kromě dědičnosti se může bipolární afektivní porucha rozvinout následkem prožitého traumatu, vlivem silných a nezpracovaných emocí (děs, smutek, strach…). Dalším faktorem může být i fyzické a psychické vyčerpání, nebo dokonce střídání ročních období.



Cykly maniodepresivní poruchy a typické projevy:


Ve spojení s maniodepresivní poruchou se hovoří o střídání období mánie a deprese, ve skutečnosti však můžeme podle intenzity jednotlivých projevů vymezit 4 cykly: hypomanické, manické, depresivní a smíšené.


Období hypomanické (z řeckého hypo=pod)

 Jedná se o mírnou formu maniodepresivní poruchy, kdy jedinec většinou sám na sobě nepociťuje žádné varovné signály. Mezi typické projevy patří dobrá nálada, jedinec překypuje energií, je hovorný, bezprostřední, snadno navazuje nové kontakty. Bývá také velmi aktivní po sexuální stránce, často střídá partnery (a to i osoby, které jsou jinak plaché a stydlivé). Pro toto období je častá absence únavy, kdy jedinec v podstatě nepociťuje potřebu spát, případně mu stačí jen malá chvíle k odpočinku.


Období manické

Tato fáze je popisována jako období extrémní euforie. Mezi další příznaky mánie patří: nadměrné sebevědomí, velikášství, přeceňování vlastních schopností, zrychlené pohyby a řeč, zvýšená iritabilita, mrzutost, ztráta sociálních zábran, snížená potřeba spánku a jídla, vysoké libido, promiskuita, impulzivní chování, přílišné utrácení… Ve vážnějších případech se přidávají také bludy, halucinace, paranoia. V tomto období může být jedinec nebezpečný sobě i svému okolí, je náchylný ke vzniku závislosti na alkoholu a drogách.


Období depresivní

Deprese jsou naprostým opakem manických stavů. Projevují se smutkem, sníženou energií, pesimismem, plačtivostí, únavou, celkovou apatií, sebeobviňováním. Jedinec nemá naprosto žádnou motivaci k jakékoliv činnosti, nevidí žádný důvod, proč chodit do práce, stýkat se s přáteli apod. Sebemenší aktivita jej unaví, nedokáže se z ničeho radovat. Depresivní stavy se odráží také na fyzickém zdraví postiženého (úbytek na váze, poruchy spánku). V tomto období jsou také časté sebevražedné myšlenky a zhruba 50 % osob se o sebevraždu skutečně pokusí, z toho 20 % ji dokoná.  


Období smíšené 

Jedná se o stav, ve kterém se mísí výše uvedené příznaky maniodepresivní poruchy, avšak není možné je přesně zařadit do určité kategorie.



Důsledky maniodepresivní poruchy


Osoby trpící maniodepresivní poruchou jsou náchylnější ke vzniku závislosti na alkoholu a drogách, s čímž jsou spojeny možné pozdější dopady na fyzické zdraví, např. onemocnění jater aj. Kromě toho sebou tato porucha nese řadu společenských rizik, ať už to jsou finanční potíže po nerozvážném utrácení v manické fázi, či společenské a partnerské problémy v období depresí. Nesmíme opomíjet ani velké riziko spáchání sebevraždy.



Prevence maniodepresivní poruchy


Přestože má na vznik maniodepresivní poruchy vliv z velké části dědičnost, můžete ji do jisté míry předcházet zdravým životním stylem, dostatkem fyzické aktivity, vyhýbáním se stresovým situacím, dostatečným spánkem a také vyhýbáním se alkoholu a jiným návykovým látkám.



Diagnostika maniodepresivní poruchy


Aby mohla být maniodepresivní porucha správně diagnostikována, musí se vyloučit možnost jiného typu psychické poruchy, např. schizofrenie.



Pro správnou diagnózu deprese musí být přítomno alespoň 5 z těchto příznaků:


  • sklíčenost a smutná nálada
  • snížený zájem o všechny aktivity
  • změny tělesné hmotnosti, zejména úbytek na váze
  • nespavost/zvýšená spavost
  • psychomotorická retardace
  • únava, ztráta energie
  • pocit méněcennosti, sebeobviňování
  • zhoršená koncentrace
  • opakující se myšlenky na smrt a sebevraždu, suicidální pokusy



Pro správnou diagnózu mánie musí být přítomny alespoň 3 z těchto příznaků:


  • vysoké sebevědomí až megalomanie
  • absence potřeby spánku
  • mnohomluvnost
  • rychlé myšlení
  • roztržitost, neschopnost soustředit se
  • psychomotorický neklid
  • excesivní potřeba aktivit, které působí radost (nakupování, utrácení peněz, sexuální zkušenosti…)



Léčba maniodepresivní poruchy


Aby mohla být léčba úspěšná, je potřeba co nejdříve odhalit příznaky nemoci. Jen pokud je léčba včas zahájena a následně dodržována, je zde předpoklad, že se pacientův stav zlepší. Proto neotálejte s návštěvou psychologa, pokud máte jakékoliv podezření, že by se u vás či někoho blízkého mohla maniodepresivní porucha rozvíjet.


Psycholog rozhodne, jaký způsob léčby je pro vás ten nejvhodnější, zpravidla se využívá kombinace psychoterapie s psychoedukací a farmakoterapie na zmírnění akutních manických či depresivních stavů. Ve své podstatě je léčba dobře zvládnutelná, je však potřeba počítat s tím, že se jedná o dlouhodobou záležitost (v některých případech až celoživotní), při níž musíte striktně dodržovat nastavený léčebný plán.  


Farmakologická léčba maniodepresivní poruchy spočívá v užívání tzv. tymostabilizátorů, což jsou léky stabilizující náladu. Při léčbě depresivních stavů se podávají anxiolityka, hypnotika, antipsychotika a v některých případech také antidepresiva.


Psychoterapie s psychoedukací má za cíl redukovat míru prožívaného stresu a prosazuje změnu životního stylu. Velmi účinná je elektrokonvulzivní terapie, fototerapie a transkraniální magnetická stimulace. Důležitou součástí je také vedení pacienta k přísné abstinenci, poučení rodiny o závažnosti maniodepresivní poruchy a snaha odstranit příčiny, které vyvolávají negativní emoce a mohou být spouštěčem depresí či mánie. 










Právě jste četli článek: Maniodepresivní porucha: Když euforii střídá deprese

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné články



Vliv technologií na naše duševní zdraví

Vliv technologií na naše duševní zdraví

Autor: psychologická poradna | Jak technologie ovlivňují naši psychiku a duševní zdraví?Žijeme v době, kdy se technologie v posledních desetiletích staly nedílnou součástí našich životů, a proto je důležité věnovat pozornost jejich vlivu na naše duševní zdraví. Ačkoli nám moderní technologie přinášejí nesčetné množství výhod, jako je jednodušší přístup k informacím, možnost neustálého spojení s blízkými nebo zvýšení efektivity práce, je...

Pokračovat ve čtení

Virtuální svět, reálné problémy: Vliv sociálních médií na naše duševní zdraví

Virtuální svět, reálné problémy: Vliv sociálních médií na naše duševní zdraví

Autor: psychologická poradna | Sociální média | Sociální sítě | Jak využít sociální média ve svůj prospěchSociální média se stala každodenní součástí našich životů. Platformy jako Facebook, Instagram, Twitter a TikTok jsou známé po celém světě a ovlivňují nejen naše každodenní činnosti, ale i naše myšlení, chování a celkové duševní zdraví.Sociální sítě nabízejí mnoho výhod, jako je možnost udržovat kontakt s přáteli a rodinou, sdílet...

Pokračovat ve čtení

Ženy a alkohol: Od společenské konzumace k závislosti

Ženy a alkohol: Od společenské konzumace k závislosti

Autor: psychologická poradna | Závislost žen na alkoholu | Jak pomoci alkoholičce| Podpora pro ženy s alkoholovou závislostí Alkohol můžeme považovat stále za drogu číslo jedna. O závislosti na alkoholu se mluví podle mého názoru stále velmi málo. Dopady alkoholu na lidské zdraví jsou nesrovnatelně horší než u jiných závislostí. Alkoholismus můžeme zařadit na třetí místo mezi příčky úmrtí, hned po kardiovaskulárních a onkologických onemocněn...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat